Wyłudzili od ełckich seniorek 100 tysięcy złotych. Teraz wpadli w ręce policji

2021-06-04 11:44:21 (ost. akt: 2021-06-04 19:03:55)

Autor zdjęcia: KPP Ełk

Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o udział w oszustwach „na wnuczka”. 21- i 23-latek w Ełku od 4 starszych kobiet odebrali blisko 100 tys. złotych. Współpraca policjantów z Ełku i policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przyczyniła się do zatrzymania mężczyzn w Biskupcu. Obaj podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.
Policjanci regularnie opisują działania oszustów podających się za wnuczków czy policjantów, żeby jak najwięcej osób uchronić przed takimi przestępcami.

Niestety działania wymuszające na ofierze szybkie podejmowanie decyzji i manipulacje, jakie stosują oszuści, informując o wymyślonych wypadkach członów rodziny, czasem zbierają swoje żniwo.

W połowie maja aż 4 mieszkanki Ełku w wieku ponad 80 lat przekazały oszustom swoje pieniądze i biżuterię. Łączne straty to blisko 100 tys. złotych. Wówczas doszło także do kilku nieudanych prób wyłudzenia pieniędzy od innych ełckich seniorów.

Pracujący nad tymi sprawami policjanci wytypowali osoby, które mogły brać udział w tym procederze. W oparciu o zebrane informacje funkcjonariusze kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali 31 maja w podolsztyńskim Biskupcu dwóch młodych mężczyzn. Obaj byli w wynajętym samochodzie. Ustalenia wskazują, że 21- i 23-latek w ostatnim czasie mieszkali w Poznaniu. Zabezpieczono przy nich kilkadziesiąt tysięcy złotych, które najprawdopodobniej mężczyźni odebrali od starszej kobiety w Gdańsku, oszukując ją w podobny sposób.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustw i usiłowania oszustw, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają i sprawdzają ewentualny udział obu mężczyzn w innych przestępstwach.

KPP Ełk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5