Ełczanie ruszają na poszukiwania Bursztynowej Komnaty

2021-05-12 08:40:47 (ost. akt: 2021-05-12 09:29:55)

Autor zdjęcia: Fb/Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów

Już wkrótce, gdy tylko zostaną wydane odpowiednie zezwolenia, ruszą poszukiwania skarbów w mazurskich bunkrach w Mamerkach. Wezmą w nich udział również ełczanie ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież.
O Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnym Jaćwież zrobiło się głośno w ostatnim czasie przy okazji odnalezienia tzw. "Skarbu z Ulicy Głównej w
Ełku". Chodzi o zbiór blisko 700 monet z XVII wieku wykopanych podczas remontu ulicy Wojska Polskiego. Ich odkrycie zostało uznane za Archeologiczną
Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma „Archeologia Żywa”.

— Jesteśmy już Stowarzyszeniem rozpoznawalnym w Polsce i jesteśmy zapraszani do różnych projektów — przyznaje Mariusz Jarząbek, prezes zarządu Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież.

Teraz ełczanie zostali zaproszeni do poszukiwań skarbu w Mamerkach. Będą one prowadzone nie tylko przez przedstawicieli Muzeum, ale także przez ok. 30 ochotników z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Ich koordynatorem jest Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach.

Chodzi o kompleks bunkrów z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie w Mamerkach prowadzone były poszukiwania, jednak ze względu na rozległy teren i fakt, że wiele obiektów zostało zniszczonych, zasypanych, teren ten jest wciąż bardzo atrakcyjny dla poszukiwaczy. Celem jest oczywiście niezmiennie odnalezienie Bursztynowej Komnaty.

— Miejsce to wciąż rozbudza wyobraźnię, emocje. Odnalezienie Bursztynowej Komnaty przyświeca naszym poszukiwaniom, ale bardziej liczymy na inne znaleziska. Chodzi m.in. o tajne archiwum Wehrmachtu. Będziemy dysponowali nieznanymi dotychczas mapami — opowiada Mariusz Jarząbek.

Poszukiwania będą prowadzone głównie w weekendy. Planowany termin rozpoczęcia prac to 27 maja.

A czego życzy się poszukiwaczom skarbów?
— Połamanych szpadli i płytkich dołków — podpowiada Mariusz Jarząbek.

tom

Historia Mamerek
Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
mamerki.com

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5