Pierwszy dzień matur już za nami

2021-05-04 11:49:49 (ost. akt: 2021-05-04 13:25:57)
Dziś język polski, jutro matematyka... i tak aż do 20 maja. Rusza maturalny maraton

Dziś język polski, jutro matematyka... i tak aż do 20 maja. Rusza maturalny maraton

Autor zdjęcia: Shutterstock

Właśnie kończy się pisemny egzamin z matury z języka polskiego. Czy "Lalka" była dużym zaskoczeniem?
W Ełku w 10 szkołach ponadpodstawowych mamy łącznie 790 absolwentów.

Chęć przystąpienia do egzaminu dojrzałości w Ełku zadeklarowało 750 tegorocznych absolwentów oraz 185 osób z lat ubiegłych. Łącznie 935 osób.

Jak mówią tegoroczni maturzyści, zgodnie z przewidywaniami była "Lalka". Drugim z najczęściej "obstawianych" utworów literackich były "Dziady, część III".

Tematem rozprawki było pytanie: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu". Maturzyści mieliby odnieść się do "Lalki" Bolesława Prusa. Internauci zauważyli też, że hasło "ambicja Lalka" było wyszukiwane już o godz. 7 na Podlasiu. Rzeczywiście na rozprawce była "Lalka". Drugi temat dotyczył miasta — wrogiego lub przyjaznego człowiekowi. Należało odnieść się do "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Z kolei analiza tekstu miała dotyczyć "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Tegoroczna matura jest wyjątkowa. Zdający ją uczniowie z powodu pandemii prawie trzy semestry nauki, 40 tygodni, uczyli się zdalnie. To jeden z najwyższych wyników w Europie. W szkole byli 38 razy, ostatnio 23 października 2020 roku. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Uczniowie przygotowywali się głównie sami, korki brali na YouTubie, korzystając m.in. z darmowych lekcji znanych nauczycieli. Mogli też korzystać z konsultacji w szkole, ale te rzadko odbywały się stacjonarnie.

tom, Ada Romanowska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5