Rząd zapowiedział majowe luzowanie obostrzeń

2021-04-28 19:00:37 (ost. akt: 2021-04-28 19:09:00)

Autor zdjęcia: Unsplash

Na dzisiejszej (28 IV) konferencji prasowej rząd przedstawił plan stopniowego znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Dzieci wrócą do ławek szkolnych, otworzą się m.in. hotele, muzea i galerie handlowe. Co jeszcze?
Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili na środowej konferencji kilkuetapowy plan luzowanie obostrzeń. Na konferencji dowiedzieliśmy się, że skuteczne wdrażanie planu uwalniania zamkniętych branż/sektorów będzie uzależnione od tego, czy utrzyma się obecny niski poziom zarażeń koronawirusem. Co ważne, harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Jak zatem wygląda plan na maj?

Od 1 maja wraca sport na krytych obiektach i basenach (dla zorganizowanych grup młodzieży), ale przy max 50 proc. obłożeniu obiektu.

Od 4 maja otwiera się kultura, a dokładnie galerie i muzea. Limit 1 os. Na 15 m2, działalność oczywiście w ścisłym reżymie sanitarnym. Od tego dnia wraca także handel: sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. Limity jak w przypadku muzeów. 4 maja dzieci klas 1-3 powrócą do swoich podstawówek na normalne lekcje.

Od 8 maja dla gości otwierają się hotele, ale z zamkniętymi restauracjami hotelowymi i przy max. 50 proc. obłożenia.

Od 15 maja być może nie trzeba będzie już nosić na świeżym powietrzu maseczek, o ile wskaźnik zarażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Będzie można także zjeść w restauracji, ale póki co na zewnątrz – otwarte będą ogródki restauracyjne. Tego dnia wrócą także kina i teatry, ale tylko te na świeżym powietrzu i z limitem 50 proc. obłożenia. Będzie można również wyprawić na powietrzu wesele i komunie (z limitem do 25 osób i oczywiście w reżymie sanitarnym). Od 15 maja do ławek szkolnych wrócą dzieci starszych klas podstawówek (4-8) oraz uczniowie szkół średnich. Na trybuny obiektów krytych wrócą widzowie, ale może być to max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja otwierają się już w pełni restauracje (przy max 50 proc. obłożenia), w tym możliwość zorganizowania imprezy „w środku”. Wraca klasyczny teatr i kino, a w krytych obiektach sportowych będą mogli bawić się już wszyscy + widzowie, ale do max 50 proc. nasycenia obiektu. Tego dnia wracają siłownie i kluby fitness. Rząd również zakłada, że od 29 maja już wszyscy uczniowie podstawówek i szkół średnich wrócą do klasycznej szkoły.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5