Gmina chwali się drogowymi inwestycjami na prawie 50 mln zł

2021-04-28 09:00:01(ost. akt: 2021-04-28 09:11:45)

Autor zdjęcia: twitter/GDDKiA Olsztyn

W najbliższym czasie inwestycje jeszcze przybiorą na sile i intensywności, bo Gmina Ełk otrzyma kolejne dofinansowanie do budowy i przebudowy dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych).
— Inwestycje publiczne są jedną z najlepszych metod walki ze spowolnieniem gospodarczym — mówi Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk. — Walka ze spowolnieniem to jedno, a poprawa infrastruktury drogowej to drugie. Działamy i będziemy działać na drogach w naszej gminie. Dlatego planujemy kolejne przebudowy i pozyskujemy na nie środki zewnętrzne. Bez wsparcia rządowego nie byłby możliwy tak duży rozmach i tak wiele działań w naszej pięknej gminie.

W pierwszym i drugim naborze dofinansowanie z FDS otrzymało sześć inwestycji drogowych. Są to przebudowa drogi gminnej Sordachy – Regielnica, w miejscowości Mrozy Wielkie, drogi gminnej Tracze – Karbowskie – Rostki Bajtkowskie, rozbudowa i przebudowa ul. Olsztyńskiej, przebudowa drogi Barany – Maleczewo i Małkinie – Woszczele.
Wartość tych sześciu inwestycji to dokładnie 18.443.792,27 zł, z czego dofinansowanie z FDS: 9.221.896,12 zł.

Premier RP Mateusz Morawiecki zatwierdził do dofinansowania kolejne pięć inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Utworzenie tego Funduszu ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.

W latach 2021-2023 do realizacji przewidzianych jest pięć dróg gminnych. Są to rozbudowa drogi gminnej do miejscowości Regiel, rozbudowa i przebudowa drogi gminnej na odcinku Lega – Chełchy, budowa drogi gminnej w miejscowości Straduny, budowa drogi gminnej łączącej miejscowości Chruściele i Barany, budowa ul. Słonecznej w miejscowości Straduny.
Wartość tych pięciu inwestycji to 18.885.000,00 zł, z czego dofinansowanie z RFRD: 12.281.100,00 zł.

Ale to nie wszystko. Rząd przyznał środki także na dwie drogi powiatowe, które znajdują się na terenie gminy Ełk. Pierwsza to trasa powiatowa nr 1864N Szarejki – Ełk. Druga trasa zaplanowana do przebudowy to droga powiatowa Szarejki – Nowa Wieś Ełcka.

— Nie myślałem jeszcze przed kilkoma laty, że dożyję takich czasów, kiedy bez problemów będziemy mogli podróżować w normalnych warunkach do Warszawy czy Olsztyna — dodaje Marek Chojnowski, starosta ełcki. — Od zawsze mówiło się, że nasz region jest najbardziej wykluczony komunikacyjnie w całej Unii Europejskiej. Wreszcie to się zmienia.

— Podsumowując wszystkie przedsięwzięcia drogowe, to razem w Gminie Ełk wybudujemy lub przebudujemy blisko 30 kilometrów dróg za prawie 48 milionów złotych, a dofinansowanie rządowe wyniesie ponad 28 milionów złotych — informuje Wójt Tomasz Osewski.

elk.gmina.pl, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5