Posłanka i radny o potrzebie przywrócenia opieki stomatologicznej

2021-04-21 13:03:32 (ost. akt: 2021-04-21 13:06:27)

Autor zdjęcia: MCH

Dzisiaj o godz. 10:30 przed ełckim szpitalem wojskowym briefing prasowy zorganizowała posłanka Lewicy, Monika Falej. Parlamentarzystka oraz towarzyszący jej ełcki radny miejski Hubert Górski mówili o potrzebie przywrócenia w naszym mieście nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej.
Briefing prasowy zorganizowany przez reprezentantów Lewicy odbył się przed bramą wjazdową do ełckiego szpitala wojskowego (1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie - Filia w Ełku). Monika Falej pojawiła się na nim wraz z Hubertem Górskim oraz Sebastian Zajkowskim, koordynatorem Tęczowej Wiosny na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Tematem spotkania była ochrona stomatologiczna mieszkańców Ełku oraz szerzej - tych z subregionu ełckiego. Według Huberta Górskiego dotyczy to nawet 300 tys. osób z naszego województwa.

Jak dodaje radny Górski, jego środowisko wraz z posłanką Falej nie pojawiło się pod ełckim szpitalem bez przyczyny.

— Do czerwca 2017 roku to właśnie tutaj świadczona była interwencyjna nocna i świąteczna pomoc stomatologiczna. Od czerwca została zakończona i żaden podmiot w naszym okręgu nie ma podpisanej umowy z NFZ. Stąd przez wiele lat mieszkańcy naszego regionu, ale też naszego miasta mają z opieką interwencyjną duży problem. W czasie gdy trwają święta, mamy wolny weekend lub w nocy, z nagłym bólem zęba mieszkańcy Ełku muszą jechać do Olsztyna, co trwa od 2 do 2,5 godziny, o ile mamy komfort posiadania samochodu — mówił radny Górski wspominając, że często z prośbą o interwencję w tej sprawie zgłaszali się do niego ełczanie.

Tłumaczył, że z poziomu rady miasta, poza zaproszeniem przedstawicieli NFZ-u i szpitala wojskowego nic więcej nie można zrobić. Stąd postanowił poprosić o pomoc posłankę Falej, aby wstawiła się za mieszkańcami Ełku i subregionu ełckiego.

— W związku z problemem jaki wystąpił w Ełku zwróciłam się z interpelacją/zapytaniem do ministerstwa zdrowia i ministerstwa obrony narodowej, ponieważ akurat temu drugiemu ministerstwu ten szpital podlega. W pierwszej odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że na razie te świadczenia nie będą prowadzone ponieważ nie ma na to środków. Ale za moment dostaliśmy informację z ministerstwa zdrowia, że świadczenia jednostkowe będą miało o wiele lepszą ofertę: z 740 zł jedno świadczenie może być zakontraktowane na 1200 zł. To bardzo optymistyczna informacja, która pokazuje że jednak środki przekazane na taką opiekę będą większe, co daje szansę na to, że w Ełku pojawi się nocna i świąteczna pomoc stomatologiczna — mówiła w Ełku posłanka Lewicy.

Monika Falej zapewnia, że jej środowisko podjęło kolejne kroki w tym temacie. Posłanka zamierza zapytać jeszcze raz ministerstwo obrony narodowej czy jednak nie podjęłoby się zapewnienia nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej. Tym bardziej, że stawka została zwiększona. Parlamentarzystka jest także w stałym kontakcie z odpowiednim departamentem w ministerstwie obrony narodowej i zapewnia, że będzie trzymała rękę na pulsie.

—Deklarujemy razem z kolegą radnym (Górskim – przyp. red.) że będziemy to pilotować i będziemy starali się doprowadzić sprawę do korzystnego zakończenia dla mieszkanek i mieszkańców Ełku — obiecała na briefingu pod ełckim szpitalem wojskowym.

Ostatnie spotkanie na którym poruszano temat interwencyjnej opieki zdrowotnej odbyło się w lutym 2020 r. na posiedzeniu komisji zdrowia ełckiej rady miasta. Od tego czasu NFZ nie rozmawiał nawet ze szpitalem wojskowym o przywróceniu interwencyjnej nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5