9 lat więzienia dla założycielki ełckiej piramidy finansowej

2021-04-07 10:42:42 (ost. akt: 2021-04-07 13:23:34)

Autor zdjęcia: KPP Ełk

Jest wyrok w głośnej sprawie piramidy finansowej w Ełku. 31-letnia Justyna W. została skazana na karę łączną 9 lat pozbawienia wolności. Oskarżona dobrowolnie poddała się karze i sama złożyła wniosek o wymierzenie takiej kary. Sąd, prokurator i pokrzywdzeni zgodzili się na zaproponowaną karę. Jej konkubent został skazany na karę łączną 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności.
Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko 31-letniej Justynie W. oskarżonej o dokonanie oszustwa na zasadzie piramidy finansowej w okresie od stycznia 2015 roku do marca 2019 r. w Ełku, Suwałkach, Grajewie i innych miejscowościach na szkodę 119 osób, od których wyłudziła łącznie 35 mln zł. Środki te w zdecydowanej większości pochodziły z kredytów bankowych (w łącznej ilości: 503) zaciągniętych przez pokrzywdzonych wprowadzonych w błąd, że to nie oni będą je spłacać. Z popełnienia tego przestępstwa kobieta uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Pokrzywdzeni zaciągnęli kredyty w 24 bankach i jednym SKOK-u.

Ponadto Justyna W. i jej 30-letni konkubent zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy pochodzących z opisanego wyżej oszustwa, poprzez podjęcie działań mających utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia tych środków. Dodatkowo oboje zostali oskarżeni o wystawianie fikcyjnych faktur mających upozorować prowadzenie legalnej działalności polegającej na pośrednictwie kredytowym.

Na rozprawie sądowej oskarżona i jej konkubent wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze i każdy z nich zaproponował jej składniki i wymiar. Zgodnie z procedurą na zaproponowaną karę musiał zgodzić się prokurator, pokrzywdzeni oraz Sąd.

W efekcie w dniu 02 kwietnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał wyrok, którym uznał oboje oskarżonych za winnych wszystkich zarzucanych im czynów. Oskarżonej wymierzono karę za główne oszustwo w wysokości 9 lat pozbawienia wolności i w tej samej wysokości karę łączną. Dodatkowo nałożono obowiązek naprawienia pokrzywdzonym szkody poprzez zwrot odpowiednich kwot pieniężnych oraz wymierzono 150.000 zł grzywny. Konkubent oskarżonej został skazany na karę łączną 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności oraz 30.000 zł grzywny.

Ponadto oboje oskarżeni mają 15-letni zakaz wykonywania zawodów i działalności związanych z pośrednictwem finansowym, działalnością bankową, udzielaniem kredytów i oferowaniem inwestycji.

Oboje oskarżeni zostali też obciążeni kosztami postępowania.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3064031 7 kwi 2021 12:38

    Nie tylko sułtana, każdy kto ma kasę lub władzę jest ponad prawem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3064029 7 kwi 2021 12:11

    To jest surowy ale adekwatny wyrok. Jak to się ma do kar nakładanych na przestepców w sutannach

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5