Nosicie maseczki? W weekend policjanci interweniowali ponad 2 tys. razy!

2021-03-29 13:50:51 (ost. akt: 2021-03-29 13:52:58)

Autor zdjęcia: Pixabay

Osoby, które nie stosują się do obowiązku zasłaniania w określonych sytuacjach ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z tym, że policjanci mogą ukarać taką osobę mandatem karnym lub skierować wobec niej wniosek o ukaranie do sądu.
Funkcjonariusze w trakcie służby przypominają osobom, wobec których interweniują, jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad i ograniczeń w walce z koronawirusem. W przypadku rażącego ich lekceważenia, reagują adekwatnie do sytuacji.

Osoby, które nie stosują się do obowiązku zasłaniania w określonych sytuacjach ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z tym, że policjanci mogą ukarać taką osobę mandatem karnym lub skierować wobec niej wniosek o ukaranie do sądu.

W czwartek (25.03.2021) na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 620 takich wykroczeń. Dobę później, w piątek ta liczba niestety była jeszcze większa i wyniosła ponad 780 przypadków złamania przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa maseczką.

W weekend (27-28.03.2021) w trakcie pełnionych służb stwierdzili blisko 2 000 wykroczeń, które dotyczyły nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką w określonych sytuacjach. Najwięcej w powiatach ostródzkim i olsztyńskim. Wobec osób, które w rażąco lekceważący sposób potraktowały obowiązujące przepisy policjanci w 602 przypadkach zastosowali postępowanie mandatowe, natomiast wobec 110 osób sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądów.

To pokazuje, że mimo wielu apeli kierowanych z różnych stron, mimo informacji o wzrastającej liczbie zakażeń i pacjentów w szpitalach, wiele osób wciąż lekceważy wprowadzone przepisy i swoim zachowaniem narażają zdrowie i życie innych osób. To też pokazuje, jak potrzebna jest stanowcza reakcja policjantów wobec takich osób. I takiej reakcji mogą spodziewać się wszyscy ci, którzy będą w ten sposób narażać zdrowie innych.

Policjanci tylko w te dwa dni przeprowadzili ponad 2 500 kontroli różnych miejsc, takich jak placówki handlowo-usługowe, środki transportu publicznego, lokale gastronomiczne, miejsca organizacji wesel czy dyskotek, a także inne miejsca, których dotyczą ograniczenia działalności czy obowiązek stosowania obostrzeń sanitarnych. Cieszy to, że administratorzy i najemcy tych miejsc w zdecydowanej większości zastosowali się do nałożonych na nich obostrzeń. Jedynie w powiecie olsztyńskim policjanci w dwóch lokalach stwierdzili, że mogło dojść do naruszenia prawa, w związku z czym sporządzona została stosowna dokumentacja, która następnie trafi do sądu i inspekcji sanitarnej.

Wykażmy się odpowiedzialnością i dbałością o życie i zdrowie własne i swoich najbliższych. Przestrzegajmy obowiązujących przepisów i zaleceń sanitarnych, skorzystajmy z możliwości szczepienia przeciwko koronawirusowi i wspólnie zakończmy czas pandemii! — apelują policjanci.

KWP Olsztyn

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. greg #3063569 29 mar 2021 20:24

  LUDZIE WALCZCIE O SWOJE PRAWA I BIZNESY!!! https://bezprawnik.pl/kara-na-podstawie- notatki-policji/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. greg #3063567 29 mar 2021 20:21

  A czy przypadkiem nie jest tak, że jak policjant przekazuje notatkę do sanepidu to łamie ustawę o RODO? Tutaj cytat RPO: Zdaniem RPO wymaga wyjaśnienia, czy funkcjonariusze Policji postępując zgodnie z prawem mogli przekazać Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu sporządzoną przez siebie notatkę służbową, a więc czy taka notatka może stanowić dowód w rozumieniu art. 75 par. 1 k.p.a. Notatka zawierała dane osobowe, w związku z tym udostępnienie tych danych przez Policję innemu organowi wymaga wyraźnej podstawy ustawowej regulującej zarówno zasady i tryb ich udostępniania. Z mającego w tym zakresie zastosowanie art. 51 ust. 5 Konstytucji RP wynika bowiem, że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji o jednostce określa ustawa. Oznacza to, że organy władzy publicznej nie mogą dowolnie dysponować informacjami o jednostce, lecz wyłącznie na zasadach i w trybie ściśle określonym w ustawie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. greg #3063564 29 mar 2021 20:16

  Byłem w sobotę na imprezie. Było super. Dziś zaczynam mieć pierwsze objawy - delikatne mrowienie w okolicach krocza. Zaglądam w bokserki, a tam obostrzenia latają mi koło ch**

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5