Stawiają na naukę, sport i wychowanie

2021-03-29 08:25:30 (ost. akt: 2021-03-29 08:25:47)

Autor zdjęcia: SALOS Ełk

Jedną z najstarszych ełckich organizacji sportowych jest Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS Ełk. W przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 30-lecia. W czterech licencjonowanych sekcjach sportowych trenuje 450 młodych zawodników.
Wychowanie młodych poprzez sport według systemu księdza Bosko — to idea przyświecająca salezjanom. Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego została utworzona w 1988 roku. Cztery lata później powstały pierwsze sekcje sportowe.
Dzieci i młodzież należąca do stowarzyszenia bierze udział w całorocznych zajęciach sportowo-rekreacyjnych, obozach sportowych organizowanych w okresie zimowym i letnim, wielu imprezach sportowych. Uczestniczą także w wieloszczeblowych systemach rozgrywek w ramach związków sportowych, ogólnopolskich igrzyskach młodzieży salezjańskiej, a także w międzynarodowych zawodach sportowych.

Obecnie w czterech licencjonowanych sekcjach sportowych - piłki nożnej, siatkowej, koszykówki i szachach trenuje około 450 dzieci. Stowarzyszenie jest pod opieką wolontariatu trenerskiego w składzie około 30 osób.
— Są to dzieci nie tylko z naszej parafii, ale z całego Ełku i poza miasta. Jesteśmy otwarci na każdego — mówi ks. Marcin Koncewicz, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego. — Zdecydowanie najpopularniejsza jest piłka nożna. Bardzo dobre wyniki odnosimy w siatkówce. Na te treningi przyjeżdżają młode osoby nawet z Gołdapi.

Jak podkreśla ks. Koncewicz, zawsze salezjanom przyświecają hasła — nauka, sport i wychowanie.

— Sport jest ważny w życiu młodych ludzi, pomaga im się rozwijać, daje dużo radości. Wypełnia też młodym wolny czas, a wiadomo, że im mniej nudy, tym mniej głupot przychodzi do głowy — śmieje się ks. Koncewicz.

Salezjanie stworzyli też młodym sportowcom bardzo dobre warunki do treningów. Od kilku lat mają do dyspozycji boisko wielofunkcyjne. W ubiegłym roku - w Mikołajkowym prezencie dla zawodników - otwarta została nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa. To, co wyróżnia ją na tle innych obiektów, to m.in. profesjonalna nawierzchnia i nowoczesne oświetlenie.

— Wiele naszych planów i inwestycji możemy realizować dzięki Radzie Ekonomicznej działającej przy naszej parafii. Tworzą ją panowie Wiesław Mieczkowski, Antoni Rutkowski i Bogusław Wisowaty. Zawsze możemy na nich liczyć — dodaje ks. Koncewicz.

Do dyspozycji sportowców jest również salka do treningów indywidualnych, a dla najmłodszych - plac zabaw.

SALOS Ełk jest również organizatorem turniejów sportowych. W ostatnim czasie różne roczniki rywalizowały na nowej hali w ramach turnieju Don Bosco Cup 2021.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5