Katalog podkreśla wagę Skarbu z Ulicy Głównej

2021-03-24 16:14:29(ost. akt: 2021-03-26 16:28:11)

Autor zdjęcia: MHE

Muzeum Historyczne w Ełku przyszykowało niezwykle ciekawe opracowanie – katalog „Skarb z Ulicy Głównej”, który jest podkreśleniem prac nad uhonorowaniem skarbu odkrytego w naszym mieście ubiegłą wiosną.
680 monet odnalezionych przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Jaćwież” trafiło do Muzeum Historycznego w Ełku w czerwcu 2020 roku. Cenne odkrycie poszukiwaczy zostało docenione przez władze instytucji, które dumnie prezentowały ełcki skarb. Najnowsze opracowanie MHE domyka dotychczasowe ustalenia dotyczące cennych monet.

— Katalog, który oddajemy do Państwa rąk, jest – razem z wystawą pt. „Skarb z Ulicy Głównej” – zwieńczeniem pewnego etapu prac nad skarbem odkrytym w Ełku wiosną 2020 roku. Skarbem wyjątkowym, ponieważ jego odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma „Archeologia Żywa” — podkreśla Muzeum Historyczne w Ełku.

Władze zapewniają, że to nie koniec wysiłków zmierzających do pełnego zidentyfikowania skarbu i będzie on nadal przedmiotem intensywnych badań. Wymaga to jednak czasu.

— Skarb wciąż wymaga gruntownego naukowego opracowania, które z pewnością zajmie jeszcze wiele miesięcy, a być może i lat. Świadomi jesteśmy, że sytuacja taka rodzi niedosyt wiedzy i że wiele informacji zawartych w niniejszym katalogu zostanie zrewidowanych.

Poszukiwania w hałdach ziemi wywiezionej z ul. Wojska Polskiego rozpoczęły się w lutym 2020 r. i trwały z przerwami do początku lipca. W ich trakcie odnaleziono 680 monet pochodzących z różnych zakątków siedemnastowiecznej Europy. Niestety okoliczności odkrycia pozbawiły skarb kontekstu archeologicznego, co uniemożliwia poznanie powodów znalezienia się i ukrycia skarbu w Ełku.

Kolejnym krokiem było zinwentaryzowanie skarbu, czyli szczegółowe opisanie każdej monety uwzględniające kraj pochodzenia, mennicę, w której ją wybito, władcę-emitenta oraz wymiary monet. Następnie monety zostały oczyszczone z zabrudzeń. Nad całym procesem czuwali członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddziału w Suwałkach Koło w Ełku i pracownicy Muzeum Historycznego w Ełku.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B