Dzieci nie są kosztem, dzieci są inwestycją

2021-03-10 22:58:52(ost. akt: 2021-03-10 23:00:23)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Czy decyzja kuratora oznacza punkt zwrotny w sprawie przyszłości szkół w gminie Ełk? Na razie rodzice i uczniowie cieszą się, bo zyskali co najmniej rok spokoju. Jaki będzie dalszy ciąg tej historii?
O planach reorganizacji szkół w gminie Ełk pisaliśmy już kilkukrotnie. Ostatnie wydarzenia mogą jednak okazać się punktem zwrotnym w tej historii.
Przypomnijmy, według ostatniej koncepcji gmina planowała powierzenie prowadzenia szkół w Mrozach Wielkich i Rękusach podmiotowi zewnętrznemu czyli na przykład jakiemuś stowarzyszeniu. W tym celu jakiś czas temu radni podjęli odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

Decyzji tej sprzeciwiali się rodzice. W poszukiwaniu pomocy "pukali" do niejednych drzwi. I jak widać, w końcu się udało.

We wtorek na konferencji prasowej przed budynkiem szkoły w Mrozach Wielkich dobrą wiadomość dla rodziców i ich dzieci przekazali poseł Wojciech Kossakowski i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Wojciech Cybulski.

— Wystąpiłem o informację w trybie informacji publicznej, co dzieje się ze szkołami, jaka jest decyzja Kuratora. Gmina Ełk podjęła uchwałę, aby szkoły w Mrozach Wielkich i Rękusach zlikwidować. Dostałem odpowiedź Kuratora, że nie zgadza się na zamknięcie dwóch dużych szkół — mówi poseł Wojciech Kossakowski. — Mamy świadomość, że gmina ponosi koszty związane z utrzymaniem szkół, ale należy podkreślić, że dzieci nie są kosztem, dzieci są inwestycją. Bardzo cieszę się, że taka jest decyzja Kuratora.

Jak dodaje poseł Kossakowski, wielokrotnie mieszkańcy zgłaszali się do niego o podjęcie interwencji i działań mających na celu uchronienie tych dwóch szkół, aby dalej w tej formie mogły funkcjonować.

— Nie możemy zgodzić się, żeby likwidować szkoły, które doskonale funkcjonują, realizują bardzo dobrze swoje zadania i dydaktyczne, i wychowawcze, i opiekuńcze. Są właściwie doposażone, posiadają nowoczesny sprzęt, są w nich pracownie językowe, komputerowe, tablice interaktywne. W tych szkołach pracują nauczyciele wykwalifikowani z najwyższym stopniem awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego wiec jest to gwarancja, że ten proces dydaktyczny, realizacja podstawy programowej w tych szkołach jest właściwie realizowana — mówi Kurator Cybulski.

I jak dodaje szkoły te osiągają znakomite wyniki m.in. ta w Mrozach Wielkich na egzaminach zewnętrznych jest jedną z najlepszych w gminie i wyróżnia się na terenie województwa.

Na negatywną decyzję Kuratora w kwestii zamknięcia szkół miały również inne czynniki takie jak np. doskonała współpraca z rodzicami.

— Kierowaliśmy się dobrem dziecka — kilkukrotnie podkreślali zgodnie poseł i Kurator.

Pod szkołą nie zabrakło również rodziców dzieci. W tym momencie - bardzo szczęśliwych.

— Cieszymy się bardzo. To już trzeci rok, jak chcą nam zamknąć szkołę. Za każdym razem cierpimy my jako rodzice, bo jesteśmy w niepewnej sytuacji, i dzieci bo nie wiedzą czy będą chodziły do tej samej szkoły czy nie — mówi Agnieszka Borkowska.

Jak dodaje w obronie szkoły udało się im zebrać ponad 500 podpisów mieszkańców sprzeciwiających się decyzji Rady Gminy.

Co teraz może zrobić gmina? Jak wyjaśnia Kurator, może odwołać się od jego decyzji do odpowiedniego Ministra. Ale na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że nie można zlikwidować szkół z dniem 31 sierpnia, a tym samym powierzyć ich prowadzenia np. stowarzyszeniu, bo nie zostały spełnione wszystkie wymagane przesłanki.

Do tematu wrócimy.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5