Gmina wybuduje tanie mieszkania na wynajem na Konieczkach

2021-03-03 15:02:34 (ost. akt: 2021-03-03 15:10:11)

Autor zdjęcia: elk.gmina.pl

Na początek powstanie 60 mieszkań. Czynsz może wynieść od 10 do 14 złotych za metr kwadratowy.
W styczniu tego roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca budowy tanich mieszkań w Polsce. Rządowy program zupełnie się zmienił, a jako jedna z pierwszych gmin w kraju przystąpiła do niego Gmina Ełk.

Dziś Rada Gminy Ełk jednomyślnie podjęła dwie uchwały w tej sprawie. Pierwszą w sprawie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Północ” oraz drugą, dotyczącą wniosku do premiera o dofinansowanie.

— Zmieniły się przepisy, zmieniły się też zasady otrzymania dofinansowania – informuje Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk. — Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN-Północ” ma zrzeszać 18 samorządów i wybudować ponad tysiąc mieszkań w 5 lat. Dzięki decyzji Rady wnioskujemy do wicepremiera Jarosława Gowina o 3 miliony złotych na wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce.

Plany zakładają na początek budowę kilkudziesięciu tanich mieszkań w sołectwie Konieczki w ciągu najbliższych 2-3 lat. Mieszkania adresowane są do osób, których nie stać na kupno lokalu za własne środki lub na kredyt, ale też zarabiają na tyle dużo, że nie kwalifikują się do mieszkania komunalnego i mają dochody np. z tytułu rządowego programu Rodzina 500 plus.

Wysokość czynszu w nowych mieszkaniach nie jest jeszcze ostatecznie znana, ale szacuje się, że wyniesie 10-14 złotych za metr kwadratowy. Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Rozwoju, nowe mieszkania socjalne będzie można wykupić na własność.

– Program zakłada, że lokatorzy, którzy pokryją co najmniej 20-25% kosztów budowy mieszkania, po 20-30 latach będą mogli stać się jego właścicielami – dodaje wójt Tomasz Osewski. – Decyzja o wykupie mieszkania zapadać będzie po 15 latach. W przypadku rezygnacji najemcy, zostanie mu zwrócona całość poniesionych przez niego wkładów.

Dziś z tej okazji w urzędzie gminy Ełk gościli Paweł Krassowski z Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Michał Wypij, Poseł na Sejm RP.

elk.gmina.pl, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5