Koronawirus silniejszy, niż "Wyklęci" - święto bez uroczystości

2021-02-26 10:04:07(ost. akt: 2021-02-26 10:21:51)

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Ełcki ratusz poinformował, że obchodzonemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie będą towarzyszyły w tym roku oficjalne uroczystości.
Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. W tym roku z powodu obowiązujących obostrzeń, nie będzie oficjalnych uroczystości i wspólnego złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku przy ul. Wojska Polskiego 1. Można będzie to zrobić indywidualnie. Natomiast o godz. 12.00 w Kościele NSJ zostanie odprawiona Msza Święta.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został 3 lutego 2011 r. w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu wojny z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu walcząc o wolną i demokratyczną Polskę.

W Ełku 1 marca (poniedziałek) o godz. 12.00 w intencji „Żołnierzy Wyklętych” zostanie odprawiona Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w tym roku nie odbędą się oficjalne uroczystości oraz wspólne złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku. Można to uczynić indywidualnie z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Ponadto Muzeum Historyczne w Ełku opublikowało na stronie internetowej i na facebooku informacje o święcie Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz udostępniło 6 odcinek „Wirtualnego spacerownika po mieście niezwykłym”, którego tematem jest „Ełk w czasach stalinowskich”.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=MlrJIKGATuk&list=PL3os_71VgMj9mCMhdEPurmJUpiip181n1&index=6

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5