Naliczyli 708 nietoperzy!

2021-02-21 14:40:54 (ost. akt: 2021-02-21 14:44:45)

Autor zdjęcia: Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Od niemal 20 lat Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej nie tylko liczy zimujące nietoperze, ale też zajmuje się czynną ochroną tych niezwykłych ssaków, remontując i dostosowując do ich potrzeb liczne piwnice i schrony.
Na przełomie stycznia i lutego na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i w jego okolicy odbyła się kontrola zimowisk nietoperzy i ich liczenie.

— Naliczyliśmy w nich aż 708 nietoperzy, najwięcej w historii zimowych inwentaryzacji tych ssaków w PKPR. Podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy zimowały tu 633 nietoperze, najwięcej było mopków zachodnich i mroczków pozłocistych — informują przedstawiciele Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Od niemal 20 lat Park nie tylko liczy zimujące nietoperze, ale też zajmuje się czynną ochroną tych niezwykłych ssaków, remontując i dostosowując do ich potrzeb liczne piwnice i schrony. Dzięki tym działaniom liczba nietoperzy wykorzystujących te obiekty jako miejsca zimowej hibernacji na przestrzeni lat znacznie wzrosła.

— Pamiętajmy, by nie niepokoić hibernujących nietoperzy! Każde niepotrzebne wybudzenie jest dla nich bardzo niebezpieczne i może sprawić, że nie przeżyją zimy — przypominają pracownicy Parku. — Serdecznie dziękujemy Pawłowi Augustynowiczowi i Grzegorzowi Błachowskiemu za pomoc w zimowej inwentaryzacji nietoperzy!
PKPR, opr. tom

Chrońmy nietoperze! Te ssaki odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Kolonia nietoperzy pożera niewyobrażalne wręcz ilości komarów.
Nietoperze;
- doskonale sprawdzają się w ochronie roślin gdyż często polują na owady uznawane przez nas za szkodniki
- polują na owady, które są dla ludzi uciążliwe - kolonia 100 nietoperzy biorąc pod uwagę długowieczność nietoperzy (do 30 lat) może zjeść aż 1 350 000 000 000 komarów czyli 3,5 tony tych owadów
- nietoperze są „środkiem owadobójczym” zupełnie bezpiecznym dla środowiska
- warto korzystać z ich naturalnych zdolności do walki ze szkodnikami, o czym doskonale wiedzą leśnicy, wywieszając co roku w lasach nowe skrzynki dla nietoperzy
- nietoperze są ważnym ogniwem w skomplikowanym układzie powiązań między gatunkami - redukują populacje różnych gatunków owadów i są pokarmem dla innych zwierząt, np. sów. Jak każda grupa organizmów, także nietoperze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania całego ekosystemu
- obecnie uważa się, że istnieje pięć grup zwierząt, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania człowieka – kolejno są to: pszczoły, nietoperze, plankton, ssaki naczelne i motyle
- są łatwe w utrzymaniu gdyż wystarczy zapewnić im odpowiednie kryjówki
- ich odchody stanowią doskonały nawóz do kwiatów, zarówno doniczkowych jak i ogrodowych

www.gdos.gov.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5