Strażacy przygotowują się do jubileuszu

2021-02-11 08:46:06 (ost. akt: 2021-02-11 08:46:57)

Autor zdjęcia: stare-juchy.osp.org.pl

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Juchach obchodzi 75. urodziny. Strażacy już rozpoczęli przygotowania do uczczenia tej okrągłej rocznicy. Macie pamiątki związane z historią OSP w Starych Juchach? Podzielcie się nimi ze strażakami.
Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Juchach jest jedną z OSP działających w naszym powiecie. Na koniec 2020 roku w jej szeregach było 21 członków czynnych i 1 członek wspierający. W ubiegłym roku jednostkę zasiliły trzy osoby, a dwie inne odeszły. Kurs podstawowy skończyła 1 osoba, kurs dowódców 4 osoby, kurs naczelników 3 osoby.

OSP Stare Juchy przez cały rok 2020 wykonały 30 wyjazdów bojowych, a 2 razy z powodu braku kierowcy do działań udali się prywatnymi pojazdami.

Jakiego rodzaju były to interwencje? Cztery razy strażacy ochotnicy wyjeżdżali do gaszenia budynków, 6 razy do pożarów traw i lasów, 3 razy do pożarów komina, 8 razy do usuwania powalonych drzew i gałęzi. Trzy razy usuwali niebezpieczne owady, 2 razy olej na drodze, wyjeżdżali też do jednego wypadku samochodowego. Raz pomagali dla pogotowia w ewakuacji osoby poszkodowanej, a innym razem wyjmowali lisa ze studzienki.

— W roku 2021 nasza jednostka obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji chcielibyśmy wydać jubileuszową książkę z życia naszej jednostki. Jeżeli posiadasz zdjęcia, dokumenty związane z naszą strażą, albo historię związane z życiem naszej jednostki oraz naszych druhów to zachęcamy byś się tym z nami podzielił. Napisz do nas na osp.starejuchy@op.pl lub zadzwoń 606 185 035 — zachęcają strażacy ochotnicy.

Uroczystości związane z jubileuszem planowane są na maj, ale przygotowania już trwają. Z tej okazji została wybita okolicznościowa moneta.

Fot. stare-juchy.osp.org.pl

A jakie były początki OSP w Starych Juchach?

Po zakończeniu działań wojennych i osiedleniu ziem gminy Stare Juchy przez obecnych mieszkańców w większych wsiach w 1946 roku została zawiązana Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Juchach, która prowadziły działania ratownicze polegające na gaszeniu pożarów. Po wejściu ustawy o ochronie przeciwpożarowej w 1991 roku do zadań Ochotniczych Straży Pożarnych weszły nie tylko zadania związane z gaszeniem pożarów ale również likwidacja skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań z zakresu ratownictwa, technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego. Do realizacji tych działań ochotnicy wykorzystują dwa wozy pożarnicze STARA 244 (GBM 2,5/16) i JELCZ (GCBAM 5/2,5). Dodatkowo OSP Stare Juchy posiada sprzęt specjalny w postaci pił spalinowych, motopompy pływającej, nożyc hydraulicznych, sań do ratownictwa lodowego, łodzi plastikowej z silnikiem wraz z przyczepką oraz ubrań specjalnych do ratownictwa wodnego i usuwania owadów. 04.04.1995 roku OSP Stare Juchy zostało wciągnięte do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

stare-juchy.osp.org.pl, tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5