Nowe stawki za śmieci w gminie Prostki. 18,50 zł od osoby

2021-01-07 08:44:44 (ost. akt: 2021-01-07 08:45:24)
Od kilku miesięcy nowe stawki za odbiór śmieci płacą mieszkańcy Ełku. Jak już pisaliśmy od stycznia nowe stawki obowiązują również w gminie Ełk. Nowe stawki obowiązują również w gminie Prostki.
W Ełku obecnie przyjęty jest system naliczania opłat od gospodarstwa domowego. Stawka wynosi 58 zł. Są jednak od tego wyjątki. Chodzi o gospodarstwa jedno i dwuosobowe. Te pierwsze płacą 24,50 zł za jedną osobę przy zużyciu wody nieprzekraczającym 4 metrów sześciennych. Dwuosobowe - 49 zł za dwie osoby przy zużyciu wody nieprzekraczającym 8 metrów sześciennych.

Pod koniec listopada stawki za odbiór śmieci ustalili radni gminy Ełk. Stawki obowiązują od 1 stycznia. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli śmieci zbierane są w sposób selektywny w wysokości 36,00 zł, jeśli nieruchomość zamieszkuje 1 osoba, 50 zł jeśli nieruchomość zamieszkują 2 osoby i dalej 58 zł przy trzech osobach, 65 złotych przy czterech domownikach i 70 zł w przypadku, gdy pod jednym adresem mieszka pięć osób lub więcej.

Od 1 stycznia nowe stawki obowiązują również w gminie Prostki.

— Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane w sposób selektywny w wysokości 18,50 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość — informują przedstawiciele gminy Prostki.

Według tak przyjętego sposobu naliczania opłat, w przypadku małych gospodarstw domowych - do trzech osób, taki sposób jest najkorzystniejszy. W przypadku rodzin czteroosobowych i większych, ta metoda jest na przykład droższa w gminie Prostki niż w mieście Ełku.

W przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, ryczałtowa roczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny wynosi 181,90 zł za rok.

— Stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, wynosi dwukrotność wymienionych stawek — dodają gminni urzędnicy.

Przypomnijmy, system wprowadza podział odpadów na frakcje oraz oznaczenia pojemników lub kontenerów do ich składowania. Do pojemników koloru zielonego będziemy wrzucali odpady ze szkła, do niebieskiego - odpady z papieru, do żółtego - z metali i tworzyw sztucznych, do pojemników koloru brązowego - odpady biodegradowalne, natomiast do czarnych - dla odpadów zmieszanych tzw. resztkowych, niedających się do żadnej z powyższych frakcji. Oddzielnie odbierany jest popiół, odpady wielkogabarytowe czy stary sprzęt elektroniczny.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #3035721 | 37.248.*.* 7 sty 2021 21:48

  W Prostkach - 36 zł za 2 osoby, w gminie Ełk -50 zł. a powiat ten sam, w dodatku do zakładu w Siedliskach bliżej mają samochody gminy Ełk. Rozbój w biały dzień. Zapamiętamy to wam, radni!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. rolnik #3035276 | 164.127.*.* 7 sty 2021 11:28

   Dlaczego jest tak drogo w Gminie Ełk 36 zł od osoby?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5