Gmina Ełk zapowiada budowę tanich mieszkań na wynajem

2020-09-15 08:29:11 (ost. akt: 2020-09-15 08:39:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przystępne cenowo mieszkania w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa mają powstać w gminie Ełk. Za kilka dni wójt Osewski ma podpisać w tej sprawie odpowiednie porozumienie z władzami Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Rozwój budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego z pewnością da impuls dla pobudzenia polskiej gospodarki, która – jak inne gospodarki światowe – wyhamowała z powodu pandemii koronawirusa — mówi Tomasz Osewki, Wójt Gminy Ełk.

Wsparcie społecznego budownictwa czynszowego ma też służyć zwiększeniu liczby mieszkań o limitowanym czynszu dla osób o średnich dochodach, uniemożliwiających ubieganie się o lokal komunalny, a zarazem zbyt niskich, by samodzielnie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe na rynku komercyjnym.

Rynek mieszkaniowy w Ełku i okolicach wciąż się rozwija. O ile w samym Ełku brakuje już terenu pod budownictwo, to w okalającej miasto gminie jest go bardzo dużo, stąd wójt Tomasz Osewski przewiduje inwestycje mieszkaniowe tuż za granicami miasta.

Warto dodać, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa i niebawem tematem zajmą się parlamentarzyści.

— Rząd przygotował rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania — informuje wójt Tomasz Osewski. — W proponowanych zmianach mamy nie tylko większe dopłaty do czynszów, ale i wakacje czynszowe w TBS-ach, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych. wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego czy też większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Zasób KZN obejmuje aktualnie ponad 120 nieruchomości o łącznej powierzchni niemal 1000 ha. Do najbardziej zaawansowanych projektów prowadzonych przez KZN należą obecnie inwestycje planowane na terenie Częstochowy, Tczewa, Kalisza, Warszawy czy Grodziska Mazowieckiego. Szacunkowa liczba mieszkań, które mogą powstać w wyniku realizacji powyższych projektów, wynosi blisko 5000 lokali. Według wstępnych założeń na początek w Gminie Ełk mogłoby powstać kilkaset mieszkań.

elk.gmina.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wieśniak #2997078 | 10.10.*.* 29 paź 2020 21:24

  f: stop blokom na wsi - zobaczcie gdzie będą nowe bloki bez ubikacji - bo brak kanalizacji : )

  odpowiedz na ten komentarz

 2. z urzedu...miasta #2984538 | 5.172.*.* 12 paź 2020 12:45

  I brawo niech buduje a nie jak miejski prezydent w zmowie z deweloperami nie chce żadnych mieszkań z tego programu budować bo potem go nie poprą przy wyborach. Wszyscy widzieli przed wyborami gdzie wisiały plakaty prezia - na wszystkich budowach ełckich dewelopków. Wójcie budujcie w gminie budynki i ani metra dla miasta - niech się dusi ze swoim preziem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. tutejszy #2972961 | 5.172.*.* 16 wrz 2020 14:30

  Zapowiada, obiecuje, wesprze, podpisze... itd itd. Może by tak zacząć się chwalić rzeczami wykonanymi, a nie wymyślonymi? Co do talentów budowlanych wójta, to przypominam drogę Nowa Wieś - Barany, oddaną po cichu bez pokropku i wstęgi, która to droga ma szerokość 3,5 metra i dwie osobówki się tam nie wyminą bez wjechania na ścieżkę dla rowerów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sołtys #2972599 | 10.10.*.* 15 wrz 2020 16:45

   Wiadomo że osewski jest oszust i krętacz czas odwołać tego krętacza mieszkancy niechcą już tego durna. Przecież gminę nie stać na taką inwestycje wójt to jest chory człowiek powinien leczyć się psychatrycznie

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Rodo #2972452 | 10.10.*.* 15 wrz 2020 11:58

    I cyk kasiorka do kieszeni za działki, fajny koniec kadencji wójta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5