Są pieniądze na remonty ełckich zabytków

2020-05-08 12:48:00 (ost. akt: 2020-05-08 12:49:32)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Dzięki środkom z budżetu miasta w trzech kolejnych obiektach zostaną przeprowadzone prace remontowe i renowacyjne. Łączna kwota przyznanych w tym roku dotacji to 150 tys. zł.
Dotacje z budżetu miasta udzielane są na obiekty wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, będące w złym stanie technicznym, posiadające dla Ełku istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub turystyczno – rekreacyjne. O dotację mogą ubiegać się podmioty, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków i nie są zaliczane do sektora finansów publicznych.

Władze miasta po zapoznaniu się z rekomendacją komisji oceniającej złożone wnioski podjął decyzję o dofinansowaniu renowacji 3 kolejnych projektów. Dotacje zatwierdziła Rada Miasta Ełku, podejmując na ostatniej sesji stosowną uchwałę. Koszt wszystkich przyznanych dotacji to 150 tys. zł.

Pierwszy z zaakceptowanych wniosków dotyczy wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Armii Krajowej 30. Tam mieszkańcy planują remont elewacji, a dokładniej mówiąc docieplenie, wykonanie tynków, malowanie, naprawa rynien i rur spustowych, renowacja cokołu, nadproży okiennych, stolarki okiennej i drzwiowej.

Obrazek w tresci

Pieniądze trafią również do mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Słowackiego 23. Planowany jest tam remont dachu (wymiana łat i dachówki, zabezpieczenie drewnianej konstrukcji impregnatem), montaż ław kominiarskich, wymiana podbitki dachowej, wymiana rynien i rur spustowych, udrożnienie przewodów kominowych, renowacja stolarki okiennej oraz drzwi do klatki schodowej, renowacja barier balkonowych, docieplenie ścian szczytowych, wymiana okien klatki schodowej, renowacja gzymsów oraz tynków zewnętrznych, wymiana obróbek blacharskich i wykonanie klap do studzienek piwnicznych.

Obrazek w tresci

Ostatni z wniosków, który otrzymał dofinansowanie został złożony w imieniu wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Orzeszkowej 14. Mieszkańcy planują remont elewacji frontowej od ulicy (czyszczenie, impregnacja, uzupełnienie ubytków), remont elewacji ścian szczytowych oraz od podwórka (docieplenie), remont bramy-tunelu (docieplenie na stropie, wyrównanie powierzchni ścian oraz wykonanie tynku mozaikowego).

Maksymalny poziom dofinansowania projektów z budżetu miasta wynosi do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2918956 | 5.172.*.* 11 maj 2020 10:13

  Widzę tu budynek Słowackiego 23 - przydałoby się zrobić od razu podwórko, bo wygląda jak po wojnie - w sumie każdy może zobaczyć. Mijając to podwórko można odnieść wrażenie, że kręcą tam serial o wojenny, no i czasami widać tam meneli, którzy pewnie załatwiają się na tym (pożal się Boże) podwórku - chyba, że miasto lubi takie swojskie klimaty i pokazywać je turystom (widok od ul.Kościuszki - bezcenny) . Miasto zrobiło podwórka na Orzeszkowej, ale zapomniało o reszcie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ir. #2918141 | 176.221.*.* 9 maj 2020 07:39

  Może w końcu ktoś się zainteresuje zamkiem krzyżackim . Tak zwany właściciel oczywiście jest zainteresowany ale budową innych obiektów w innych miastach . Napiszcie w końcu coś o tym !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5