Biskup Ełcki zwolnił wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej - powodem zagrożenie koronawirusem

2020-03-14 08:18:00 (ost. akt: 2020-03-14 08:29:21)
Jerzy Mazur SVD, Biskup Ełcki

Jerzy Mazur SVD, Biskup Ełcki

Autor zdjęcia: Archiwum

W świetle zagrożenia epidemiologicznego, biskup diecezji ełckiej, Jerzy Mazur, zadecydował, że wierni nie muszą uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych i zostaje im udzielona dyspensa. Duchowny zwrócił się także z apelem do wiernych.
Drodzy Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie Diecezji Ełckiej,
w obliczu realnego zagrożenia, które jest wokół nas, bardzo symptomatyczne jest, że musimy się z nim zmagać w okresie Wielkiego Postu, który w tradycji Kościoła jest czasem pokuty i nawrócenia. Jesteśmy w tych dniach zaproszeni, by – wpatrując się w Mękę Chrystusa – tym intensywniej medytować nad swoim życiem, i tym gorliwiej zwracać się w stronę Boga, który jest Alfą i Omegą,

Drodzy Wierni, pragnę przekazać Wam konkretne ustalenia, dotyczące udziału w liturgii Mszy świętej i innych nabożeństwach oraz związane z niektórymi praktykami religijnymi na terenie diecezji ełckiej. Mają one charakter czasowy i nadzwyczajny, a wypływają z miłości bliźniego i troski o jego dobro. Zawsze bowiem musimy pamiętać o słowach Chrystusa, że wszystko, co uczyniliśmy drugiemu, czynimy samemu Panu (por. Mt 25, 40). Skoro więc, jak przekonują specjaliści, zwłaszcza epidemiolodzy, skutecznym sposobem na powstrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz izolacja społeczna, mając na uwadze dobro każdego z Was oraz idąc za wskazaniami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, niniejszym postanawiam, co następuje:

1. 1. Na podstawie przepisów kan. 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy w tym szczególnym czasie zagrożenia epidemiologicznego oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej podyktowana chęcią ochrony siebie i bliźnich, nie jest grzechem. Osoby starsze i chore szczególnie proszone są o odpowiedzialność i troskę o siebie. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu.

Jednocześnie biskup Mazur zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Jerzy Mazur zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Nawiązując do mojego wcześniejszego Komunikatu proszę, „byśmy dostosowując się do zaleceń służby zdrowia minimalizowali możliwość zarażenia się. Zachowajmy wszelkie środki zwiększonej ostrożności, a nade wszystko nie ulegajmy panice i zachowajmy spokój”. Zmieńmy nasze nawyki, formy przywitania, zaś w kościołach z ufnością stosujmy się do następujących zasad liturgicznych:

Przepisy liturgiczne Kościoła już od dawna zezwalają na przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, i do tej formy teraz wiernych zachęcam. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie, a gdy ktoś nie może – poprzez głęboki skłon. Komunię św. przyjmuje się w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni.

Osoby, które pragną przyjąć Komunię św. do ust, mogą uczynić to po zakończeniu rozdzielania jej wiernym przyjmującym na rękę lub u oddzielnego szafarza.

a. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
b. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
c. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
d. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą. Kapłani zachęceni są do obrzędu aspersji

3. Do dnia 29 marca br.:

a. zawieszone zostają rekolekcje szkolne i skupienia dla grup zamkniętych, większe inicjatywy duszpasterskie diecezjalne i parafialne, katecheza parafialna dla dzieci, młodzieży i ich rodziców oraz nabożeństwa drogi krzyżowej dla dzieci; wszelkie rekolekcje i misje parafialne powinny być odłożone na późniejszy czas (także po Wielkanocy); kapłani są proszeni o umożliwianie stałej dziennej posługi sakramentalnej przygotowującej do Świąt

b. organizację nabożeństwa gorzkich żali i drogi krzyżowej dla dorosłych pozostawia się roztropnej decyzji księży proboszczów; osobom starszym zaleca się odmawiać je w domu; warto korzystać z transmisji radiowych i telewizyjnych; na terenie Diecezji Ełckiej w kolejne piątki będzie transmitowana Droga Krzyżowa w Radio 5

c. wizytacje biskupie i liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania do Wielkiej Nocy przeniesione zostają na terminy późniejsze – o nowych terminach Kuria poinformuje wiernych przez księży proboszczów;

d. decyzję o organizacji innych spotkań w małych grupach pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

e. prosi się o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach

f. przy zachowaniu należytych zasad higieny kapłani proszeni są o odwiedzanie chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, a nadzwyczajni szafarze Komunii św. z Komunią św.

4. Duszpasterze powinni zadbać, aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia (także w mniejszych miejscowościach), dając możliwość wiernym indywidualnej modlitwy. Proszę Kapłanów, by w Katedrze, Sanktuariach diecezji ełckiej, bazylikach i Konkatedrach miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w ciągu całego dnia lub przynajmniej w godz. 15.00-18.00.

Biskup Jerzy Mazur zachęca wiernych do ufnej modlitwy adoracji, modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia. W pozostałych kościołach parafialnych należy według niego umożliwiać adorację Najświętszego Sakramentu przynajmniej przed Mszą św. wieczorową, bądź w godzinie Miłosierdzia.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starszy #2899840 | 83.31.*.* 4 kwi 2020 07:30

  Do rezydencji ( zwanej plebanio) świętego mazura walcie , tam tam to jest bogactwo , niczego wam tam nie zabraknie .

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Licealista #2892180 | 91.233.*.* 23 mar 2020 18:15

  Nie uprawiam żadnych wierzeń religijnych ani guseł, ponieważ chcę przejść przez życie rozsądnie i świadomie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. greg #2887444 | 89.228.*.* 15 mar 2020 20:19

  Zamiast wpisywać te bzdurne komentarze niech ktoś zajmie się organizacją pomocy dla seniorów najbardziej narażonych koronawirusem. Komu, gdzie i kiedy należy dowieźć jedzenie itp. skąd te jedzenie wziąć. Może nad tym pomyśli samorząd bo na kościół to nie liczę. W innych miastach taka pomoc istnieje, w Ełku na razie tego nie zauważyłem.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Pisowski trol #2887047 | 83.9.*.* 15 mar 2020 10:08

   pisowski trol zaszalał

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. artur #2886780 | 89.228.*.* 14 mar 2020 18:47

   LUDZIE gdzie my zyjemy baltazar gąbka czy koziolek matolek fajne byly bajki a tu bajki i wariaci oszolomieni wierza w to,,

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5