Zwierzaki poczekają w lepszych warunkach

2020-02-07 17:18:19(ost. akt: 2020-02-07 17:27:44)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Kociaki i Psiaki Adopciaki

Na terenie PUK-u pojawiło się zmodernizowane pomieszczenie, w którym władze miasta zapewniają tymczasowy pobyt zwierzakom odłowionym w Ełku. Ma zapewnić lepsze warunki trafiającym tam psom i kotom, zwłaszcza w chłodne, zimowe dni.
Niedawno w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych pojawił się kontener przystosowany do pobytu znalezionych w mieście bezpańskich zwierząt. Odłowione psy i koty będą tam mogły czekać na swoich właścicieli w komfortowych warunkach. W kontenerze znajduje się 5 klatek, w tym jedna podwójna, przedzielana – na wypadek, gdyby trafił duży pies. Zwierzaki mają także dostęp do bieżącej wody, a pomieszczenie jest wentylowane. Inwestycja kosztowała 25 tys. zł.

— Psy odłowione z miasta zawsze były tymczasowo trzymane na terenie PUK, przez kilka ostatnich lat. Ma ono służyć tymczasowo, góra dwie doby, bo zazwyczaj po takim okresie czasu zwierzaki są przewożone do schroniska — mówi Ewa Brzezińska ze stowarzyszenia Kociaki i Psiaki Adopciaki.

Bezdomne zwierzęta to problem przewijający się przez wszystkie pory roku, ale to właśnie jesienią, zimą i na przednówku, następuje „wysyp” takich czworonogów. Wałęsające się psy i koty są zabierane z ulic przez straż miejską i trafiają następnie, albo do właściciela, albo właśnie na teren PUK-u, gdzie czekają na dalszy transport do schroniska. O postawienie przystosowanego do skrajnych warunków pogodowych kontenera przez długi czas upominało się stowarzyszenie Kociaki i Psiaki Adopciaki.

Jeszcze w historii Ełku nie zdarzyło się, aby na teren PUK trafiło w jednym momencie więcej, niż kilka czworonogów, głównie psów, także nowy kontener zapewne w pełni wystarczy. Na terenie miasta żyje za to wiele kotów, które często są dokarmiane przez tych, którym ich los nie jest obojętny. Zwłaszcza podczas zimy, która wymusza stosowanie pewnych zasad.

— Koty to mięsożercy i sucha karma im po prostu nie służy. Jest jednak w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem na czas zimy, bo nie zamarza. Jeżeli zamierzamy nasypać kotom mokrej karmy warto ją pokropić olejem, aby nie zamieniła się w bryłę lodu — mówi Ewa Brzezińska.

Tak naprawdę koty, mimo tego, że są ciepłolubami lepiej znoszą zimowe warunki, niż psy. Biorąc pod uwagę obecną, ciepłą i łagodną zimę, można zakładać, że poradziły sobie doskonale. Gdy osoba dokarmiająca zgłosi się do ratusza, ten pomoże w zapewnieniu karmy. Urząd miasta może także pokryć koszty kastracji kotek. Gorzej jest z psami. Tych w zasadzie się nie dokarmia i są błyskawicznie odławiane. Wielu jednak interesuje się losem bezdomnych psów. Jak wówczas postąpić?

— Dzwonimy do straży miejskiej, która ma obowiązek interweniować w takich sprawach. Lepsze rozwiązanie, o ile jest możliwe, to tymczasowe przygarnięcie takiego psa i spróbowanie ustalenia jego właściciela - zamieszczenie ogłoszenia na Facebook’u, czy powiadomienie organizacji zajmującej się opieką nad zwierzętami, np. nas. – tłumaczy szefowa Kociaków i Psiaków Adopciaków.

Gdy straż otrzymuje zgłoszenie o biegającym luzem rannym zwierzęciu, jest ono odwożone do gabinetu weterynaryjnego, z którym miasto ma podpisaną odpowiednią umowę. Ewa Brzezińska zwraca także uwagę na najważniejszą rzecz.

— Bezdomne psy nie biorą się znikąd. Są to albo psy porzucone ( porzucenie zwierzęcia jest karalne), albo niedopilnowane przez opiekuna (właściciel ma obowiązek tak pilnować psa, żeby mu nie uciekł) — przypomina szefowa stowarzyszenia Kociaki i Psiaki Adopciaki.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5