Do odważnych świat należy

2019-11-05 12:11:29 (ost. akt: 2019-11-05 12:11:55)

Autor zdjęcia: Krystyna Michałowska

"Nigdy nie pozwól, żeby osoba stojąca obok mówiła Ci, że nie dasz rady, tylko dlatego, że sama nie ma odwagi podjąć wyzwania" - Kamila Rowińska
Projekcja filmu „Przez uszy Ellen” w reżyserii Saskia Gubbels stała się pretekstem do rozmowy na temat świata ciszy, jaka miała miejsce na jednej z wrześniowych godzin wychowawczych klasy 6b.

Ellen – niesłysząca dziewczynka – zamierza kontynuować naukę w placówce dla osób słabo słyszących. Napotyka jednak na zdecydowany opór swoich – niesłyszących - rodziców. Może jedynie liczyć na wsparcie ze strony dziadków, którzy są święcie przekonani, że ich wnuczka przebywając wśród słyszących ma szansę nauczyć się mówić.

Jak trudne wyzwanie stoi przed dziewczynką, uczniowie mogli ocenić sami, biorąc udział w kilku ćwiczeniach. W jednym z nich odegrali rolę słyszących muzykę. Mając słuchawki w uszach zatańczyli z osobami, które tej muzyki nie słyszały. Potem nastąpiła zamiana ról i – już jako niesłyszący - zatańczyli ze słyszącymi.

Zdobyte w ten sposób doświadczenia sprawiły, że uczniowie spojrzeli na świat ciszy z całkiem innej – niż dotychczas – perspektywy. Uczucie empatii tych młodych ludzi, pozwoliło im poznać świat, w którym ludzie zmagający się z wieloma przeciwnościami oraz trudnościami, nigdy się nie poddają.

Michałowska Krystyna - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: szkolnedziałania

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5