Wyrusz w podróż przez historię miasta

2019-07-08 09:51:03 (ost. akt: 2019-07-08 09:55:08)

Autor zdjęcia: MHE

Czy słyszeliście kiedykolwiek osobę mówiącą gwarą mazurską? Czy wiecie, jak wyglądała Ełcka Kolej Wąskotorowa w latach 70.? Dlaczego Ełk nie został stolicą województwa mazurskiego? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdą wszyscy odwiedzający nową wystawę "Ełk po kolei" przygotowaną przez Muzeum Historyczne w Ełku.
Tytuł wystawy jest grą słów: z jednej strony chcemy opowiedzieć dzieje miasta po kolei (czyli chronologicznie), z drugiej pokazać, jak Ełk i Mazury rozwijały się po (wybudowaniu) kolei. Będzie więc to zarazem opowieść o historii nowej siedziby Muzeum Historycznego w Ełku, którym jest zrewitalizowany teren dawnej Lycker Kleinbahn/ Ełckiej Kolei Wąskotorowej - wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Za scenariusz wystawy odpowiadają Jakub Knyżewski i Rafał Żytyniec.

Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się jak zmieniał się Ełk na przestrzeni wieków od „długiego średniowiecza” do nowoczesności, jaki wpływ na wygląd miasta i życie mieszkańców Mazur miała budowa kolei. Będzie można też dowiedzieć się kilku ciekawostek niekoniecznie znanych ełczanom. Na przykład jak wyglądał wjazd pierwszego pociągu do Ełku 8 grudnia 1868 r. czy też dlaczego Władysław Gomułka został pierwszym po wojnie honorowym obywatelem Ełku.

Odpowiedzi na te pytania, ale i nie tylko, wszyscy pasjonaci historii Ełku i kolei znają na wystawie "Ełk po kolei". Wystawę można oglądać aż do 27 października, od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17. Oczywiście w Muzeum Historycznym w Ełku przy ulicy Wąski Tor 1.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. X #2758889 | 89.228.*.* 8 lip 2019 11:47

    Kolej w Ełku to już tylko historia. Najlepiej zachowane PAROWOZY sprzedane. Parowozownia zrównana z ziemią. A miasto szczyci się kilkoma kilometrami wąskiego toru. Działającego tylko w okresie letnim. A potem totalny zastój! I czym tu się chwalić. Ciekawi mnie ilość przewiezionych tzw " turystów" w poszczególnych miesiącach otwarcia ( sezonie) ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5