Krzyżacy, Jaćwingowie, turnieje i tańce. Nadchodzi Piknik Jaćwieski w Starych Juchach

2018-07-25 08:00:00(ost. akt: 2018-07-25 08:58:03)
WYDARZENIA\\\ Wielkimi krokami zbliża się impreza, na którą czekają z niecierpliwością mieszkańcy Starych Juch i pasjonaci historii z całego regionu. Już po raz dwunasty odbędzie się Piknik Jaćwieski. Czeka nas sobota pełna atrakcji.
Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia (4.08) odbędzie się Piknik Jaćwieski. To już dwunasta edycja tej imprezy, która cieszy się od lat dużą popularnością. W tym roku honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Markek Gustaw Brzezin.

Tradycyjnie zaczynamy paradą historyczną spod urzędu gminy. Kolorowy korowód ruszy w sobotę o godzinie 13:30 i pójdzie na plażę gminną. Na plaży w Starych Juchach odbędą się pokazy walk rycerskich, historyczna inscenizacja plenerowa upamiętniająca bitwę o ostatni gród Jaćwieski i wtargnięcie na ziemie zamieszkałe przez Jaćwingów.

— Podczas imprezy można brać udział w zabawach średniowiecznych i turniejach rycerskich. W tym roku przewidzieliśmy również wiele zbaw oraz stref tematycznych. Dzieciaki będą mogły postrzelać z łuku, upiec podpłomyki, czy nauczyć się podstaw kaligrafii. Przygotowaliśmy też pokazy dawnych rzemiosł domowych. Będzie można obejrzeć stanowisko garncarskie, wziąć udział w warsztatach uzyskania mąki i kaszy, zobaczyć, jak średniowieczni oświetlali swoje domostwa — wylicza Adrian Cybulski, dyrektor Biblioteki Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy.

Czymże byłby festyn bez odrobiny zdrowiej rywalizacji? Dzień pikniku to także dzień konkursów i zmagań rodzinnych. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie turniej kuszniczy dla publiczności o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza Burcharda Von Schwanden. Nie zabraknie wystawców-rękodzielników, prezentujących dzieła sztuki ludowej. W międzyczasie odbędzie się konkurs kulinarny pod patronatem marszałka. Dla zgłodniałych znajdzie się też smakowita strawa w postaci pieczonego na rożnie wieprza. Mieszkańcy wezmą też udział w niecodziennym turnieju — czekają ich Jaćwieskie Mistrzostwa Świata w strzelaniu z tataraku.

— Po zmierzchu zapraszamy na rekonstrukcję historyczną oblężenia grodu Jaćwieskiego przez Krzyżaków, która przyciąga co roku szerokie grono widzów, na co liczymy i w tym roku — dodaje dyrektor Cybulski.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pikniku znajdzie się też i patriotyczny akcent. Organizatorzy przewidzieli koncert pieśni patriotycznych. Dodatkową atrakcją będą loty balonem na uwięzi. Gdy tylko zapadnie zmrok niebo rozbłyśnie tysiącem barw za sprawą pokazu sztucznych ogni.

W godzinach wieczornych czas na zabawę przy skocznej muzyce. Organizatorzy zapraszają na koncerty Zespołów „Mazury” ze Starych Juch, Szantymani, Skansen Band, zagrają też Daniel i Aleksandra Szejda. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Never.

Patronem medialnym XII Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach są "Rozmaitości Ełckie".

opr. mro

Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5