Prostki powracają „do korzeni”

2017-10-12 13:03:00 (ost. akt: 2017-10-12 13:08:33)
Minął niespełna miesiąc minął od zakończenia wystawy „Prostki-Mazury – Piękno i dziwy natury” autorstwa Mirosława i Adama Sawczyńskich, którą we wrześniu mieszkańcy Prostek mogli oglądać w Domu Spotkań z Kulturą, a efekty już są zauważalne. Jeszcze w październiku w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach pojawi się kolejna wystawa.
Minął miesiąc od zakończenia wystawy „Prostki-Mazury – Piękno i dziwy natury” autorstwa Mirosława i Adama Sawczyńskich. Mieszkańcy dopytują się o kolejne wystawy. Z kolei uczniowie szkół w Prostkach, w Wiśniowie Ełckim i w Rożyńsku Wielkim, którzy także widzieli ekspozycję i dodatkowo wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez jednego z autorów, Pana Mirosława, przynoszą do szkoły znalezione korzenie i wyrażają chęci rzeźbienia oraz upiększania swoich znalezisk. Cel wystawy został więc osiągnięty, bowiem chodziło o pobudzenie wyobraźni i zachęcenie odbiorców do rozwijania swoich umiejętności plastycznych lub innych zainteresowań. Teraz korzenioplastykę mają okazję podziwiać mieszkańcy Białej Piskiej.

Tak duży odzew i szybkie efekty umacniają w przekonaniu, że mieszkańcy chcą mieć możliwość poznawania różnego rodzaju twórczości. Dlatego jeszcze w październiku w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach pojawi się kolejna wystawa. Tym razem powrócimy do korzeni ale tylko w sensie metaforycznym. Ekspozycja będzie ściśle związana z historią kolejnictwa w Prostkach i miejscowościach ościennych. „Kolej w krajobrazie Mazur”- tak zatytułowana jest wystawa zdjęć autorstwa Pawła Wagnera. Fotograf jest pasjonatem kolejnictwa, który od ponad dziesięciu lat dokumentuje na zdjęciach pociągi, dworce i infrastrukturę oraz wszystko to, co związane jest z koleją na Mazurach. Choć tematem przewodnim będą fotografie, nie zabraknie także innych eksponatów związanych z kolejnictwem. Niemal wszystkie pochodzą ze zbiorów prywatnych Mirosława Sawczyńskiego, który ponad czterdzieści lat pracował na kolei. Pracą była dla niego przede wszystkim wielką pasją. W wyniku współpracy tych dwóch artystów powstała niezwykle klimatyczna ekspozycja.

Dotychczas wystawę mogli zobaczyć mieszkańcy Kętrzyna w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan”. W inauguracji wystawy uczestniczył także Wójt Gminy Prostki Mirosław Orłowski. Zachwycony eksponatami i fotografiami, postanowił pokazać je w Prostkach. Temat ten powinien być szczególnie ważny dla naszej społeczności, gdyż rozwój kolei stanowi istotny element historii Prostek. Dlatego już dziś zapraszamy dorosłych-do przeniesienia się w dawne czasy, a młodszych – do poznania historii kolejnictwa.

Podczas otwarcia tej wystawy rozstrzygnięty zostanie także konkurs, ogłoszony przez Pana Mirosława Sawczyńskiego podczas warsztatów korzenioplastyki, na najciekawszą rzeźbę ze znalezionych korzeni. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Prostki.

O szczegółach i konkretnych datach będziemy informować na bieżąco.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Adama Zackiewicza, Pawła Wagnera, Doroty Gawerskiej oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach.

autor: Monika Cieciuch
Fot. Archiwum UG Prostki


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. And #2349861 | 91.229.*.* 13 paź 2017 10:28

    Kostka jak kostka to raczej powiatu sprawa ale tu gmina czy wójt powinien się zainteresować lekarzem w ośrodku sam z rodzinną bez kolejki a inni stoją i czekają na zmiłowanie chyba tak nie powinno być.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gustav #2349820 | 83.9.*.* 13 paź 2017 09:42

    Niech lepiej wladze prostek naprawia ten koszmarny bruk na glównej ulicy !!!!!!!!!!!!!!!! przecierz to średniowiecze !!!!!!!!! wstyd , wstyd i jeszcze raz wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5