Międzynarodowe spotkanie projektowe w Porto Viro

2017-10-04 12:39:01(ost. akt: 2017-10-04 12:50:26)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

W dniach 26-29 września. we włoskim miasteczku Porto Viro odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie koordynatorów i nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie przeciwko przemocy w szkole. Projekt realizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 4 w Ełku w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez UE.
Celem wizyty było lepsze poznanie partnerów, dokładne omówienie działań projektowych, prezentacja zadań, opracowanie szczegółów oraz zasad współpracy. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor- Wanda Wojnowska, koordynator projektu- Magdalena Górska oraz Katarzyna Garlicka i Monika Wajda.

W trakcie spotkań omówione zostały następujące kwestie:
- plan wykonania poszczególnych zadań
- mobilności przy realizacji zadań
- dokładny podział zadań i ról w projekcie
- ustalenia dotyczące wizyt uczniów - sposób przygotowania i metody pracy nad projektem
- przyjęcie propozycji logo projektu.

Nasze spotkania odbywały się na terenie szkół w Porto Viro. Zaskoczeniem dla wszystkich uczestników był fakt, że wszystkie placówki tworzą całość zarządzaną przez jedną osobę. Ministerstwo ceduje niektóre zadania na Prowincjonalną (Regionalną) Dyrekcję ds. Edukacji, która stanowi pośredni organ administracyjny działający na szczeblu prowincji. Dyrektorzy ds. edukacji odpowiadają za kierowanie personelem stałym i pomocniczym, rozprowadzają fundusze na działalność bieżącą pomiędzy szkoły i monitorują ich wykorzystanie, jak również kontrolują działalność szkół. Na co dzień pracą w szkołach kierują wicedyrektorzy.

Obowiązek szkolny we Włoszech obejmuje dzieci pomiędzy 6 a 15 rokiem życia. Przedszkole - jest nieobowiązkowe, uczęszczają do niego dzieci w wieku od 3 do 6 lat. I etap edukacji - szkoła podstawowa, trwająca pięć lat.
II etap edukacji - niższa szkoła średnia, trwająca trzy lata, zakończona egzaminem dającym wstęp do szkoły średniej drugiego stopnia. III etap edukacji - nauka w wyższej szkole średniej, trwająca pięć lat. Tylko pierwszy rok w tej szkole jest objęty obowiązkiem szkolnym.

Delegacje z Portugalii, Rumunii i Polski złożyły także wizytę burmistrzowi Porto Viro, który zadeklarował swą pomoc i wsparcie dla działań projektowych.

Porto Viro to nazwa miejscowości i gminy w prowincji Rovigo w regionie Wenecja Euganejska. Leży około 45 km na południe od Wenecji. Pełni rolę regionalnego portu rzecznego przed wejściem na Adriatyk. Gminę zamieszkuje ponad 15 tysięcy ludzi.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wycieczki edukacyjne, mające na celu zapoznanie partnerów z głównymi atrakcjami regionu. Jedną z nich była wyprawa do Po Delta Park. Jest to jeden z największych i najważniejszych parków naturalistycznych we Włoszech, wpisany w rejestr Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Rozlewiska Padu stworzyły wspaniałe warunki do rozwoju przyrody oraz idealne środowisko dla ogromnej ilości gatunków ryb i ptaków wodnych. Szerokie połacie tataraku, rozległe laguny słonych wód i dzikie plaże dają dom tysiącom ptaków.

Warto pamiętać, że pejzaż stworzony przez rzekę, w dużym stopniu ukształtował człowiek, osuszając bagna. Nieodzowną częścią wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym Bonificia. Tam właśnie można zrozumieć trud włożony w wydzieranie terenu wodom, historię i wydarzenia, które uformowały współczesny wygląd Delty.

Partnerzy projektu odwiedzili także miasto Adria, założone w VI w. p.n.e. - starożytny ważny port morski Etrusków, położony 25 km od Morza Adriatyckiego. Dzisiaj znajduje się tam znane na świecie Narodowe Muzeum Archeologiczne, które gromadzi m.in. kosztowności z brązu, ceramikę z Attyki, szkła z epoki rzymskiej. Sercem wystawy jest kolekcja Bocchi.

Na zakończenie wizyty partnerzy otrzymali Certyfikat Uczestnictwa.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem w Rumunii.

M. Wajda


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5