„PRZYJAŹNI MÓWIĘ TAK! PRZEMOCY NIE!”

2017-09-26 12:27:22(ost. akt: 2017-09-26 12:29:32)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Program został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Erasmus+ to również odpowiedź na potrzeby współczesnej Europy oraz wyzwania, które przed nią stoją.
Od września ełcka „Czwórka” rozpoczęła realizację dwuletniego projektu „Przyjaźni mówię TAK! Przemocy NIE!”. Biorą w nim udział nauczyciele i uczniowie ze szkół z Polski, Włoch, Grecji, Portugalii i Rumuni. Głównym celem projektu jest promowanie zachowań prospołecznych, kreatywności uczniów i nauczycieli, poszukiwanie nowych innowacyjnych metod i form pracy oraz motywowanie uczniów do nauki.
Projekt ten realizowany jest we współpracy szkół podstawowych ze szkołami gimnazjalnymi i zawiera aspekty typowych relacji między ludźmi młodego pokolenia. Efekt pracy wszystkich grup ma pozwolić na stworzenie ogólnego planu prewencyjnego wobec zachowań agresywnych oraz pomóc promować poczucie akceptacji.

Zajęcia w ramach projektu będą skonstruowane tak, by pozwolić uczniom uczestniczyć w twórczych działaniach. Nie tylko będą one stymulować ich zainteresowanie nauką języków obcych i aspektów kulturowych (szczególnie Europy), ale też rozwiną ich umiejętności pracy w grupie, planowania oraz brania za to odpowiedzialności. Pokażą zarówno efektywną komunikację jak i strategie rozwiązywania problemów. Zbudują relacje społeczne, które będą miały istotne znaczenie i wpływ na funkcjonowanie dziecka zarówno w grupie rówieśniczej jak i w całej szkole.

Ponadto projekt skierowany jest do nauczycieli różnych przedmiotów, którzy wyrażają potrzebę i chęć ulepszenia własnego warsztatu pracy tak, by ich uczniowie efektywniej rozwijali swoje umiejętności.

Co więcej, wizyty uczniów w domach rodzinnych swoich rówieśników w innych krajach rozszerzą zakres wiedzy o nich, ułatwią przełamywanie barier kulturowych i odrzucenie stereotypów. Pomogą zbudować większe zrozumienie i komunikację społeczną grup różnorodnych pod względem etnicznym, językowym i społecznym. Uczniowie doświadczą jak uczą się ich rówieśnicy, jak pracują nauczyciele w innych krajach.

Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez Unię Europejską.
M.Górska

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5