Zabytkowy instrument w muzealnej kolekcji

2017-08-17 13:22:02 (ost. akt: 2017-08-17 13:25:30)
Zakończyła się renowacja jednego z eksponatów Muzeum Historycznego w Ełku - fisharmonii. Instrument kilka miesięcy temu przekazała Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.
Fisharmonia, czyli klawiszowy instrument muzyczny, to eksponat, który od niedawna znajduje w zbiorach ełckiego muzeum. Instrument przekazała Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

Fisharmonia została wyprodukowana przez firmę Lindholm Hof-Harmoniumfabrik w Bornie w Niemczech najprawdopodobniej między rokiem 1926 a 1935. Ciekawostką jest szyld dystrybutora umieszczony na instrumencie: W. Schoen, Lyck Ostpr.

Fisharmonia to instrument muzyczny z grupy instrumentów dętych klawiszowych, w którym źródłem dźwięku są metalowe blaszki wzbudzane przez tłoczone za pomocą miechów powietrze. Używany był przez podobieństwo brzmienia jako instrument zastępujący organy. Wyglądem zewnętrznym łudząco przypomina pianino.

W najbliższym czasie Muzeum Historyczne w Ełku zorganizuje koncert, w ramach którego odrestaurowany instrument zostanie zaprezentowany ełczanom.

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5