Husaria znów rozbije Szwedów

2017-06-29 09:00:00(ost. akt: 2017-06-29 09:51:38)
dni prostek

dni prostek

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Początek lipca dla mieszkańców naszego regionu, a w szczególności dla miłośników historii, to prawdziwa gratka. Już po raz 19. odbędą się Dni Prostek, a wraz z nimi - inscenizacja wielkiej bitwy pod Prostkami z 1656 roku. Zapraszamy na jedną z największych inscenizacji historycznych na Mazurach!
Przed nami kolejna, 19. już edycja Dni Prostek. W dniach 30 czerwca - 2 lipca mieszkańców Prostek, ale i wszystkich tych, którzy zdecydują się odwiedzić sąsiednią gminę, czeka prawdziwa moc atrakcji. Będą to trzy dni wspaniałej zabawy: warsztatów, sportowych zmagań, rodzinnych konkursów, spotkań ze znanymi osobistościami. Ale nie ma co ukrywać; tym, na co najbardziej co roku czekamy, jest inscenizacja wielkiej bitwy pod Prostkami. Huk armat, okrzyki wojskowych i tętent końskich kopyt usłyszymy w niedzielę 2 lipca o godzinie 14:00.

Bitwa pod Prostkami rozegrała się 8 października 1656 roku, pomiędzy sprzymierzonymi wojskami Rzeczypospolitej i Tatarów pod dowództwem hetmana litewskiego Wincentego Gosiewskiego, a wojskami szwedzko-brandenburskimi pod dowództwem generała Jerzego Fryderyka Waldecka z posiłkująca go jazdą Bogusława Radziwiłła. Teren bitwy znajdował się na samej granicy Podlasia i Prus Książęcych. Waldeck rozłożył swój tabor na lewym brzegu rzeki na terenie wsi Prostki tak, aby artyleria taborowa mogła panować nad dwoma położonymi na Ełku mostami. Na przeciwległym brzegu, na wysokości wsi Ostrokół, rozłożyli swój obóz Szwedzi.

Do bitwy doszło tego samego dnia. Trwała około 5 godzin i zakończyła się rozbiciem wojsk szwedzko-brandenbursko-pruskich. Jak co roku, inscenizacja przyciągnie grupy rekonstruktorskie z całego kraju. To barwne widowisko, co roku sprowadza do Prostek liczne grupy turystów. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.

Ale nie samymi bitwami człowiek żyje. Oprócz inscenizacji, organizatorzy przygotowali mnóstwo innych atrakcji. W programie są koncerty, konkursy, ale także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Zaczynamy już w piątek 30 czerwca. Zapraszamy wszystkich chętnych na koncert kameralny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole o godzinie 18. Po koncercie z kolei będzie czas na przemarsz wojsk na plażę nad rzeką Ełk w Prostkach, gdzie mieszkańcy Prostek i przybyli goście obejrzą projekcję filmu "Ogniem i Mieczem". Początek seansu o godzinie 21:30.

Sobota to już prawdziwy maraton atrakcji. Obchody Dni Prostek zaczną się turniejem piłki nożnej. Nieco później, bo o godzinie 14:00, wójt Prostek Mirosław Orłowski otworzy oficjalnie uroczystość. Będzie co robić aż do północy; w międzyczasie odbędą się mecze, występy taneczne, warsztaty sportowe, zawody siłowe, a także ciekawe koncerty muzyczne w skocznych rytmach. To wszystko dziać się będzie jak co roku na scenie obok szkoły podstawowej.
Trzeci dzień zabawy otworzy w niedzielę Bieg Szlakiem Tatarskim o 9:30. Później czeka nas rozstrzygnięcie konkursu historycznego „Potop Szwedzki i Bitwa pod Prostkami” i dekoracja zwycięzców biegu. Natomiast to, na co wszyscy czekają najbardziej, czyli inscenizacja, rozpocznie się o godzinie 13:30 przemarszem wojsk polsko-szwedzkich ulicami Prostek. Po wielkiej bitwie czas na spotkanie z gwiazdami: aktorami Daniel Olbrychskim i Wiktorem Zborowskim, znanymi m.in. ze swoich ról w filmach opartych na Trylogii Sienkiewicza. Później na placu przy szkole uczestnicy imprezy będą rywalizować o ciekawe nagrody w przeróżnych historycznych konkursach. Wieczorem z kolei znów koncerty muzyczne oraz wspaniały pokaz fajerwerków.

— Zapraszamy wszystkich w dniach 30 czerwca - 2 lipca do Prostek. Jak co roku, na pewno nie zawiedziecie i stawicie się, by świętować razem z nami — przekonuje wójt gminy Prostki, Mirosław Orłowski. — Czekają nas 3 dni wspaniałej, rodzinnej zabawy no i oczywiście wielka inscenizacja bitwy, z rozmachem większym niż kiedykolwiek. Z całą pewnością w Prostkach nikt w tych dniach nie będzie się nudził.

Patronem medialnym Dni Prostek są "Rozmaitości Ełckie".


Program XIX Dni Prostek
30 czerwca - 1-2 Lipiec

Piątek — 30 czerwca 2017 r. Ostrykół

18.00 — Koncert kameralny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole:
• występ Krzysztofa Grzybowskiego (klarnet) i Andrzeja Grzybowskiego (akordeon)
• Koncert zespołu GOSPELK z Ełckiego Centrum Kultury
• Przemarsz wojsk na plażę nad rzeką Ełk w Prostkach
21.30 — Kino plenerowe – Projekcja filmu „OGNIEM I MIECZEM” na plaży w Prostkach
Organizatorzy zapewniają dojazd: wyjazd autobusu spod Urzędu Gminy
w Prostkach - godz. 17.30 Powrót - ok. godz. 21.00

Sobota — 1 lipca

10.00 — Rozpoczęcie turnieju piłki plażowej (kompleks sportowy przy rzece Ełk w Prostkach)
14.00 — Oficjalne otwarcie Dni Prostek - Wójt Gminy Prostki (scena)
14.30 — Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach (scena)
15.30 — Mecz piłki nożnej Oldboye – Radni (Stadion w Prostkach)
16.30 — AEROBIC (scena)
17.00 — Zawody siłowe mężczyźni - wyciskanie sztangi (scena)
18.30 — Występ grupy tanecznej PEREŁKI (scena)
19.00 — Pokaz Karate KYOKUSHIN (scena)
19.30 — Koncert zespołu JORRGUS (scena)
20.45 — Taniec grupy Breakdance (scena)
21.00 — Zwiastun Bitwy pod Prostkami (scena)
21.45 — Koncert zespołu ENJOY (scena)
23.00 — Koncert zespołu MILANO (scena)
24.00 — Zakończenie drugiego dnia obchodów Dni Prostek (scena)

Niedziela — 2 lipca

9.30  — Bieg Szlakiem Tatarskim – start przy Publicznym Gimnazjum w Prostkach
11.00 — Wręczenie nagród laureatom konkursu historycznego „Potop Szwedzki i Bitwa pod Prostkami”(scena)
11.15 — Dekoracja zwycięzców „Biegu Szlakiem Tatarskim” (scena)
12.00 — Msza Święta w Kościele pw Św. Antoniego w Prostkach
13.30 — Przemarsz wojsk polsko-szwedzkich ulicami Prostek; trasa: wymarsz z ulicy Lipowej - ul. 1 Maja - ul. Szkolna - gimnazjum
14.00 — Spektakl historyczny „Bitwa pod Prostkami” (plac przy gimnazjum)
15.00 — Prostkowskie spotkanie z Trylogią Sienkiewicza, prowadzący Cezary Domagała, goście Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski (plac przy gimnazjum)
17.30 — Pokazy sztuki żołnierskiej i zabawy z publicznością w klimacie XVII- wiecznym: 
         • Gra terenowa „O Buławę  Wójta Gminy Prostki" (plac przy gimnazjum) 
         • Blok historyczny "Husaria chlubą oręża polskiego" (popisy jazdy polskiej: jazda akrobatyczna, układanie konia) - plac przy gimnazjum
         • Turniej łuczniczy w stylu tatarskim (plac przy gimnazjum)
20.00 — Koncert zespołu „TUHAJ-BEJ” (scena)
21.00 — Koncert Zespołu „RAVEN” (scena)
22.00 — Oficjalne zakończenie „Dni Prostek” - fajerwerki (scena)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5