Dzieci z podwórka zostały pisarzami

2016-12-20 18:30:32 (ost. akt: 2016-12-20 16:05:39)

Autor zdjęcia: Weronika Kowalewska

Dzieci z ełckich podwórek wydały własną książkę. Same napisały opowieści na podstawie bajek i zrobiły ilustracje. "Bajki w podwórkach” wydrukowano na razie w 50 egzemplarzach. Jeden z nich każdy może wypożyczyć z miejskiej biblioteki.
Witamy Was w zaczarowanym świecie prosto z ełckich podwórek. W książce znajdziesz ilustracje i opowieści, które stworzyliśmy my — dzieci mieszkające przy ulicy Małeckich, Mickiewicza, Orzeszkowej i Gdańskiej. Mamy głowy pełne pomysłów, więc każda strona tej książki jest niepowtarzalna. Zapraszamy do naszego Świata" — czytamy we wstępie książki.

Jak się wszystko zaczęło? Przez pół roku pedagodzy ulicy ze stowarzyszenia Alternatywa spotykali się ze swoimi podopiecznymi na podwórkach. Wspólnie czytali literaturę młodzieżową i baśnie Andersena, które później omawiali. Często przebierali się za postacie z baśniowych światów, by jeszcze bardziej wgłębić się w świat literatury. Końcowym efektem projektu jest ich własna książka.
— To dzieci, same wpadły na pomysł jej wydania — mówi Monika Wojsław, koordynator projektu.

Projekt "Bajki w podwórkach" miał pobudzić wyobraźnię dzieci oraz zbudować w nich poczucie własnej wartości. — Poza tym chcieliśmy odciągnąć ich od cyfrowego świata i zintegrować lokalną społeczność — dodaje Monika Wojsław.
"Bajki w podwórkach” mają cztery rozdziały. — Pierwszy zatytułowaliśmy "Drzewa dobrych słów". Dzieci rysowały drzewa i zapisywały na nich słowa, które chciałyby słyszeć na co dzień. Wśród nich było: "Jestem z ciebie dumny", „Tęsknię”, czy "Jesteś super". Drugi rozdział opisuje marzenia naszych dzieciaków, a trzeci historie z ich podwórek — mówi Monika Wojsław.

Ostatnią część stworzyła Anna Wielgat, która również działała przy tym projekcie. Miłośnicy literatury znajdą tam bajkę terapeutyczną.
"Bajki w podwórkach” wydrukowano na razie 50 egzemplarzach. — Jeden z nich przekazaliśmy miejskiej bibliotece, co wywołało wiele pozytywnych uczuć u dzieciaków, bo każdy może ją wypożyczyć — opowiada Monika Wojsław.
Projekt „Bajki w Podwórkach” dofinansowano z Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ełckie Stowarzyszeni Aktywnych STOPA.

Weronika Kowalewska
w.kowalewska@gazetaolsztynska.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5