Zobacz jakie inwestycje są planowane w przyszłym roku w mieście

2016-11-17 13:20:32 (ost. akt: 2016-11-17 14:11:05)

Autor zdjęcia: Archiwum UM Ełk

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego, budowa windy w Szkole Podstawowej nr 7 czy budowa halli sportowej przy Zespole Szkół Sportowych to tylko niektóre z planowanych na przyszły rok miejskich inwestycji. Łącznie budżet inwestycyjny Ełku wyniesie 63,5 mln zł.
Znamy już projekt przyszłorocznego budżetu. W miniony czwartek został oficjalnie zaprezentowany.

— Dochody w roku 2017 wyniosą 261,5 mln zł. 10 lat temu, kiedy obejmowałem urząd, było to niecałe 100 mln zł — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Składają się na to przede wszystkim subwencja oświatowa - 56,6 mln zł, pieniądze na program 500+, a także podatki. Z podatków płaconych przez osoby fizyczne i prawne, czyli firmy, do miasta wróci 39,4 mln zł. Jest to o 5 mln zł więcej niż w 2016 roku. Skąd taki wzrost? Wpływy zwiększają się ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców Ełku.

Dzięki temu, że w mieście zameldowanych jest więcej osób, więcej podatków wpływa do budżetu państwa, a następnie wraca do miejskiej kasy. Dlatego każdy z nas ma swój udział m.in. w miejskich inwestycjach. Oprócz tego do miejskiej kasy wpłynie nieco ponad 40 mln z podatków i opłat lokalnych. Ze sprzedaży miejskich nieruchomości ratusz planuje pozyskać około 6 mln zł.

Wydatki wyniosą z kolei 276,2 mln zł. Z tej kwoty znaczna część to tzw. wydatki bieżące. Składają się na nie np. gospodarka odpadami - 7,6 mln zł, oczyszczanie miasta - 3,1 mln zł, pomoc społeczna - 15,1 mln zł czy oświata i wychowanie - 66,8 mln zł. Dla mieszkańców najciekawszą pozycją są wydatki inwestycyjne. Szacowane są na poziomie 63,5 mln zł.

— Przygotowywaliśmy się do tego budżetu bardzo skrupulatnie, ponieważ mieliśmy świadomość, że skoro nie wystartowały konkursy, nie było możliwości zdobycia pieniędzy zewnętrznych wcześniej, to teraz się skumulują — dodaje Tomasz Andrukiewicz.

A co ciekawego będzie się działo w Ełku w przyszłym roku? Są to przede wszystkim inwestycje drogowe. O niektórych takich jak remont ulicy Suwalskiej czy Kolonia już pisaliśmy. Jednym z największych, nowych projektów będzie z pewnością przebudowa ulicy Wojska Polskiego. Chodzi zwłaszcza o skrzyżowanie z ulicami Armii Krajowej i Zamkowej. Tam w obu kierunkach zostaną dobudowane prawo- i lewoskręty. Oprócz tej inwestycji będzie dużo mniejszych zadań drogowych. Chodzi m.in. o ulice Norwida, Baczyńskiego, Kolbego czy Kochanowskiego.

Dużym zadaniem będzie też budowa nowej plaży na osiedlu Jeziorna, rozbudowa ścieżek rowerowych, budowa kładki rowerowej na rzece Ełk wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Przy ełckim Parku Naukowo-Technologicznym powstanie farma fotowoltaiczna. W pobliżu skrzyżowania ulic Mickiewicza i Wawelskiej wybudowane zostanie nowe boisko, w mieście powstaną również nowe siłownie zewnętrzne, zostanie też rozbudowany skatepark.

Dużą inwestycją w sport będzie budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Sportowych. Ta istniejąca obecnie pozostanie i dalej będzie służyła uczniom ełckich klas sportowych. W kilku miejscach w Ełku m.in. na osiedlu Bogdanowicza powstanie park rekreacyjno-edukacyjny. Jego atrakcją będzie wieża widokowa na Jezioro Ełckie. Rewitalizowana będzie również ełcka wąskotorówka.

Kilka inwestycji związanych jest również z ełcką oświatą. Będą to m.in. budowa windy w Szkole Podstawowej nr 7, nowej klatki schodowej w Gimnazjum nr 2 przy ulicy Koszykowej czy zabudowa tarasu w Słonecznej Ósemce na osiedlu Konieczki. Dzięki temu powstanie tam nowa grupa przedszkolna.

W przyszłym roku miejscy specjaliści będą pracowali nad kolejnymi projektami. Będzie to m.in. projekt budowy nowego przejścia pod torami kolejowymi przy ulicy Dąbrowskiego czy most pieszo-rowerowy z nowej plaży do Chruściel.

Na koniec przyszłego roku szacowane zadłużenie miasta wyniesie 68,3 mln zł. Przyszłoroczny deficyt w wysokości 14,7 mln zł zostanie pokryty z kredytu.


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #2117359 | 81.190.*.* 21 lis 2016 13:57

  @ Do ełczanin , Mam pytanie do ciebie , co było najpierw w umowie że Prezydent Tomasz Andrukiewicz zrobi ze środków z UE ? , zakup 20 autobusów czy jednak ulice ? . Widzę że nie masz pojęcia o czym mówisz , Prezydent obiecał zakup 3 używanych autobusów MZK , każego tam roku 2012 , i tak dalej . Ale piorytetem dla Prezydenta jest ulica Suwalska , potem Kolonia , Wojska Polskiego gdzie też będzie starał się robić tą ulice z tzw schetynówek a nie tylko z kasy UE . Z programu Pana Prezydenta na lata 2014 - 2018 widać że z tych obiecanek sie wywiązuje punkt po punkcie robi to . Na wszystko potrzeba czasu , to nie jest takie proste dać kase na to wszystko . Na stronie Prezydenta pisze co MZK przejdzie , wymiana przystanków , rozkłay jazdy nowoczesne a więc nie tylko nowe autobusy .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 2. edek2 #2115856 | 91.245.*.* 18 lis 2016 22:33

  Gdzie można kupić lub się napić ukraińskiego mazurskiego piwa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. O przyjaźni #2115608 | 89.228.*.* 18 lis 2016 17:32

  Tuska i Putina:Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące,w dość niewybredny sposób podtarł się zającem.Zając się potem żonie chwalił przy obiedzie:wiesz,stara,nawiązałem współpracę z niedźwiedziem.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #2115553 | 176.221.*.* 18 lis 2016 16:43

   panie prezydencie kiedy pan zrobisz podwurko pomiedzy blokami slowackiego 30b a wojska polskiego 14 bloto az sie patrzy [ a niedlugo kolenda jak ksieza bendo chodzic

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ełczanin #2115289 | 83.31.*.* 18 lis 2016 08:42

   A gdzie nowe autobusy dla MZK tymi złomami, które kupuje prezes długo nie pojeżdżą, w roku 2012 obiecywałeś po 3 szt nowe i nie pleć bajek, że czekasz na pieniądze unijne bo się nie doczekasz!!! Może trzeba iść do biskupa aby dał Ci wytyczne abyś zaczął kupować nowe a nie szrot używany! Tam gdzie zostały wyeksploatowane i nadają się na złom w Ełku robią ogromną furorę te złomy mercedesy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5