W ełckim technoparku rozwiną się talenty

2016-09-04 11:00:00 (ost. akt: 2016-09-04 11:26:38)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Przez następne 10 miesięcy w Parku Naukowo-Technologicznym będzie o 5 firm więcej. To efekt wyłonienia najlepszych pomysłów w konkursie "Hub of Talents". Pięciu pomysłodawców będzie przez niemal rok rozwijało swoje pomysły, by w końcu wyjść na rynek z w pełni funkcjonalnym produktem. A to wszystko dzięki wsparciu finansowemu pięciu różnych technoparków.
Platforma startowa dla nowych pomysłów „Hub of Talents", warta ponad 7 milionów złotych, to forma konkursu mającego zapewnić wsparcie tym, którzy mają ciekawy pomysł na biznes, ale potrzebują pomocy w przeniesieniu go z własnej głowy do realnego świata. W tworzenie platformy startowej „Hub of Talents” oraz realizację programu inkubacji zaangażowanych zostało ponad 50 podmiotów – jednostek samorządu terytorialnego, uczelni wyższych, funduszy kapitałowych, samorządów gospodarczych, klastrów, instytucji otoczenia biznesu oraz dużych przedsiębiorstw, które swoim wsparciem merytorycznym będą otaczały pomysłodawców. Podmioty te wyznaczyły swoich najbardziej doświadczonych ekspertów, którzy pomogą przygotować zweryfikowany rynkowo, rentowny i skalowalny model biznesowy produktów lub usług przedsiębiorców zakwalifikowanych do udziału w platformie, a następnie rozwinąć go.

Na czym polega całe zamieszanie? Najpierw pomysłodawcy prezentowali swoje idee przed panelem sędziowskim. Ci, którzy przeszli ten etap, przez 10 miesięcy tzw. okresu inkubacyjnego, mają czas na rozwinięcie swojego produktu pod czujnym okiem ekspertów przedsiębiorczości. Mogą w tym czasie korzystać z zasobów Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku. Następnie pomysłodawca ma prawo ubiegać się o bezzwrotną dotację na wejście na rynek i początkową fazę funkcjonowania start-upu, nawet do 800 tysięcy złotych.

Pomysłodawcy mieli dowolność, jeśli chodzi o wybór technoparku, w którym chcą rozwijać swój produkt. Do wyboru mieli te z Białegostoku, Olsztyna, Łomży, Suwałk, Elbląga i Ełku. Tych, którzy poprosili w wsparcie obiektu ełckiego, było około 50. Zakwalifikowało się pięciu najlepszych. Teraz, dzięki 600 tysiącom złotych, które ełcki technopark przeznaczy na wsparcie innowatorów, przedsiębiorcy będą pracować nad swoimi pomysłami pod okiem panelu opiekunów, którzy na biznesie "zjedli zęby". Są to dr Karol Kowalewski, dziekan Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku, prezes przedsiębiorstwa a także członek zarządu kilku innych, oraz Magdalena Wiśniewska, która w biznesie i przedsiębiorczości ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie.

- Mam nadzieję, że pomysły ewoluują i z głów ich twórców trafią na rynek, gdzie z pewnością będą sobie świetnie radzić - mówi Daniel Kulig, dyrektor ełckiego technoparku. - Zainteresowanie "Hub of Talents" było wręcz ogromne. Udało nam się, takie mam wrażenie, wybrać te projekty, które są najbardziej innowacyjne i mają największe szanse z powodzeniem wejść na polski i europejki rynek. Wierzę, że pomysłodawcy będą teraz ciężko pracować, a po okresie inkubacyjnym zostaną w naszym parku technologicznym. W Ełku zawsze znajdzie się miejsce dla dobrego biznesu.

Dziesięciomiesięczny okres inkubacji rozpocznie w Ełku 5 firm. Pierwszą jest Perspective Wall. Maciej Mandziarz, główny pomysłodawca, stworzy trójwymiarową okładzinę na zewnętrzne ściany budynków i wszelkiego rodzaju elewacje. W technoparku osiedli się też firma ESL, która wytworzy specjalne biodegradowalne panele słoneczne, które będą służyć w dziedzinach takich jak: transport, budownictwo, drogownictwo. Pneumatyczne urządzenie wytworzone przez szefa Lifeguard, trzeciej firmy w okresie inkubacyjnym, ma z kolei uchronić dzieci przed utonięciem podczas kąpieli w jeziorze czy morzu. Firma Purus AER z Piotrem Piątkowskim na czele stworzy aparaturę mającą pochłaniać cząsteczki smogu z wielkich miast. Produkt ten trafić ma zarówno na rynek południowej Polski, jak i do całej Europy. Ostatnią firmą działającą na terenie ełckiego technoparku będzie Psycho Sparrow Boots. Pomysłodawcy tego projektu stworzą specjalne buty dla panczenistów i narciarzy, dopasowane do właściciela na podstawie odlewu stopy.

Na piątkowej uroczystości podpisania umów z pięcioma projektodawcami obecni byli też Marcin Seniuk z Polskiej Agencji Rozwodu Przedsiębiorczości oraz Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. Do całego projektu "Hub of Talents" przystąpiło ponad 500 pomysłodawców.Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. damian #2059697 | 83.31.*.* 6 wrz 2016 09:09

  Popieram wpis edka .Mam jeszcze pytanie do panow prokuratorow,czy czytacie takie wpisy ,jezeli tak to dlaczego nie reagujecie? Wpisuje to od dawna kompletny zwyrodnialec któremu juz nic nie pomoże tylko wysoka kara albo eliminacja ze spoleczeństwa.Przecież tak łatwo go namierzyć. Redkcja się tu nie popisala ,często eliminuje błahe sprawy a tu dziwna reakcja.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. edek #2059394 | 91.245.*.* 5 wrz 2016 18:35

  Redakcja powinna zareagować na obrażanie i zniesławianie osób wymienianych po nazwisku. Chyba nie jest trudne namierzenie tchórza i postawienie przed sądem. Długotrwałe utrzymywanie obraźliwych wpisów źle świadczy u redakcji.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. najwiekszy talent tego parku #2059062 | 208.105.*.* 4 wrz 2016 22:42

  to pedal pedofil TOMUS ANDRUKIEWICZ

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5