Pasjonaci poszukiwań skarbów i historii ożywią zamek

2016-07-25 11:52:00 (ost. akt: 2016-07-25 11:50:10)

Autor zdjęcia: Weronika Kowalewska

Od ostatnich prac badawczych na ełckim zamku krzyżackim minęły 3 lata. Jednak warownia odżyje już za tydzień. A to za sprawą "V Wakacji z Historią", podczas których uczestnicy spróbują na nowo odkryć tajemnice ełckiego zabytku.
"Wakacje z Historią" to impreza cykliczna. Co roku kilkudniowe zjazdy gromadzą dziesiątki miłośników dawnych czasów, którzy spędzają wspólnie czas, jednocześnie odkrywając tajemnice i ucząc się o historii danego miejsca. Jak mówią organizatorzy imprezy, tegoroczne "Wakacje z Historią" to połączenie eksploracji i przygody z tym, co zwykle robi się w wakacje na Mazurach - pływaniem, kajakarstwem, piknikami.

Sprawcą całego zamieszania jest Radosław Herman, człowiek dobrze znany ełckim miłośnikom historii. Herman jest autorem publikacji o naszym zamku i wykonawcą badań naukowych w warowni.

— Zazwyczaj "Wakacje z Historią" wiążą się z czasami bardziej nowożytnymi, z XIX czy XX wiekiem — mówi Radosław Herman. — Tym razem jednak nie mogliśmy nie przyjechać do Ełku, który wręcz pęka w szwach od legend otaczających zamek i cały region. Piknik będzie trwał od 29 lipca do 7 sierpnia. Z całą pewnością uczestnicy nie będą narzekać na nudę. Głównym punktem "Wakacji..." będą prace wykopaliskowe. Oprócz mniejszych przedmiotów będziemy chcieli odkryć budynek, który prawdopodobnie w tej chwili znajduje się pod ziemią, a widać go na najstarszym widoku miasta i zamku z 1541 roku.

Uczestnicy "Wakacji..." spróbują też odkopać wejście do tajemniczego korytarza prowadzącego do podziemi warowni. Wejście jest tam na pewno, bo na jego ślady natrafiliśmy podczas badań wykopaliskowych jeszcze w 2012 roku. Zdecydowaliśmy się też zorganizować nocne zwiedzanie ruin zamku, o którego historii będzie opowiadał przewodnik. W programie mamy też wycieczki po całym regionie, między innymi zwiedzimy Prostki i okolice i przyjrzymy się różnym historycznym miejscom.

Ciekawym punktem naszej imprezy będzie z całą pewnością próba rozwiania mgły wokół jednej z ełckich legend. Głosi ona, że na wyspie na jeziorze Sunowo mieszkał pewien Francuz, który pojawił się w Ełku wracając z nieudanego podboju Rosji przez Napoleona. Ponoć tu się osiedlił i ożenił z piękną dziewczyną. Spróbujemy poszukać śladów jego domu, czy jak mówi jedna z wersji legendy, karczmy. Co prawda to tylko legenda, jednak są na jej potwierdzenie pewne dowody historyczne, bo wzmiankę o Francuzie płacącym podatki można znaleźć w spisach ludności z XIX wieku.

Prace przy wykopaliskach i eksploracji zajmą uczestnikom czas od poniedziałku do piątku. Natomiast w weekend przyjezdni i ełczanie będą mogli wypocząć tak, jak to na Mazurach przystało. Będą spływy kajakowe, pikniki, wycieczki, ogniska z gawędami. Właściciel zamku zgodził się na ustawienie przed warownią namiotów i przyczep kempingowych.

W programie imprezy zaplanowano też piknik, podczas którego dzieci będą mogły wziąć udział w miniwykopaliskach, powalczyć w turnieju rycerskim czy postrzelać do tarczy z łuku. Organizator zapowiedział też loterię, w której nagrody otrzymają wszyscy aktywni uczestnicy "Wakacji z historią", natomiast nagrodą główną będzie profesjonalny wykrywacz metali, z którego zadowoleni będą miłośnicy eksploracji.

— To na pewno będą dni pełne pracy i zabawy, do uczestnictwa w których serdecznie zachęcam wszystkich ełczan— przekonuje Radosław Herman. — W tej chwili na nasze wakacje zapisało się około 40 osób tylko spoza Ełku. Sprawimy, by zamek odżył chociaż na tydzień. Połączymy naukę ze świetną zabawą.

Wszystkie informacje o „V Wakacjach z Historią” znaleźć można na facebookowej stronie ełckiego zamku.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz.
Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. usu #2034486 | 5.172.*.* 27 lip 2016 13:00

  Się pytam grzecznie, co z umową odrestaurowania zamku? Dlaczego Urząd Miasta nie egzekwuje umowy, którą sam podpisał? Może czas zawiadomić CBA, żeby nie było jak ze starym szpitalem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. bruhilda #2033846 | 89.229.*.* 26 lip 2016 11:03

  A ja bym proponował przyjechać do stolicy Mazur i zobaczyć jak z ruin zrobiono reprezentacyjny zamek

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. edek #2033636 | 91.245.*.* 25 lip 2016 23:52

   Niech nowy właściciel nie robi teatru tylko wywiązuje się z umowy nabycia zamku od miasta.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. stary warmiak #2033536 | 91.210.*.* 25 lip 2016 20:54

    Jak go (zamek) przesiedleńcza dzicz ze wschodu załatwiła, tak wygląda. W cywilizowanym świecie byłby odrestaurowany i stanowił atrakcję nr.1,ale tu najwyrażniej powstanie kolejny "apartamentowiec" lub biedra dla żyjących z 500+

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ador #2033489 | 46.151.*.* 25 lip 2016 19:54

     Jak mnie pamięć nie myli w umowie sprzedaży zamku była klauzula, że do końca 2015 r. zamek zostanie odrestaurowany ( hotel...). Mamy anno domini 2016 r. a zamek jak stał w ruinie tak stoi. W Ełku zabytki mają w zwyczaju "płonąć" a atrakcyjna działka zostaje. Więc zamiast spekulacji redakcja dowiedziała by się od obecnego właściciela jak i UM ... quo vadis nasz drogi zameczku. Pozdrawiam:)

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (8)
     2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5