Wystarczy jedna pomyłka

2016-07-15 12:00:00(ost. akt: 2016-07-15 13:03:37)

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Wakacje już w pełni, a pogoda przez ostatnie tygodnie sprzyja amatorom grzybobrania. Ełcki sanepid w lipcu co roku notuje wiele przypadków zatrucia grzybami. Radzimy, jak bezpiecznie zbierać owoce lasu.
Najważniejszą rzeczą przy zbieraniu grzybów jest odpowiednie do tego przygotowanie. Warto mieć ze sobą atlas grzybów, by upewnić się, że zerwany okaz nie jest trujący. Zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęstszą przyczyną tragicznych pomyłek. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

Dużo też słyszy się o różnych metodach sprawdzania, czy grzyby są trujące. Ostrzegamy: te sposoby są nieskuteczne. Cebula nie zawsze się zabarwia podczas gotowania, srebrna łyżeczka nie ciemnieje, a grzyby trujące nie zawsze mają gorzki smak. Nie zbieramy też grzybów w okolicach skupiska odpadów, zakładów przemysłowych, przy uczęszczanych drogach samochodowych - takie grzyby mogą być potencjalnie zanieczyszczone. Zebranych grzybów nie trzymamy w foliowej torebce, a w przewiewnym koszu tak, aby się nie zepsuły. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać grzybów małym dzieciom. Z jedzenia grzybów powinny zrezygnować również osoby mające kłopoty z układem pokarmowym, w tym osoby starsze – potrawy z grzybów są ciężkostrawne.

W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych. W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, podwyższonej temperatury po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 
Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować życie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #2028048 | 79.185.*.* 16 lip 2016 12:38

    Wiele osób już się otruło na podstawie atlasów o grzybach. Najlepsza zasada, to zbierać tylko te grzyby, które się zna. Najlepiej mieć z sobą osobę, która się na grzybach zna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5