Śladami heroicznej walki o niepodległość naszych przodków
2016-07-06 09:04:47(ost. akt: 2016-07-06 09:05:04)
Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku zorganizowało VIII Międzynarodową Konferencję Naukową.
Konferencja została zorganizowana w miniony piątek i sobotę. Pierwszego dnia VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej ze swoimi referatami wystąpiły m.in. Marta Słuchocka i Krystyna Pilawska-Wiercińska ze Starych Juch o państwowych gospodarstwach rolnych, Natalia Szabołtas z Łotwy na temat twórczości literackiej śp. Ireny Tamary Misztal z Ełku. Podobnie Swietłana Siagło z Białorusi opowiedziała o aktywnej działalności Domu Polskiego w Lidzie na Białorusi, na rzecz bardzo licznie tam zamieszkałych Polaków i nie tylko. Natomiast ks. prof. zw. Wojciech Guzewicz bardzo ciekawie opowiedział o początkach powstania państwa polskiego i chrzcie Mieszka I.
W przerwie obrad na kawę i posiłek słuchacze mieli okazję obejrzeć wystawę dokumentów i opracowań dotyczących historii Ełku i Augustowszczyzny. Jest to dorobek powstałego w tym roku przy Mazurskim Towarzystwie Naukowym w Ełku Archiwum Społecznego.
Drugi dzień VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez MTN w Ełku upłynął na wycieczce trasą walki i męczeństwa o niepodległość mieszkańców Augustowszczyzny i pogranicza Sokólszcyzny w XIX i XX wieku. Pomimo upalnej pogody około 30 członków MTN i miłośników regionalnej historii wybrało się na zwiedzanie trasą Rajgród, Bargłów Kościelny, Sztabin, Dąbrowa Białostocka, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Nowy Dwór Białostocki, Lipsk n/Biebrzą, Krasnybór i Augustów.
- Wycieczka wymagała niebywałego trudu z uwagi na upał, ale została przyjęta z zadowoleniem przez jej uczestników - mówi dr Alfons Bobowik, który m.in. pilotował i oprowadzał wycieczkę.
Była to VIII konferencja i wycieczka, którą odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Ełku i ofiarności członków MTN w Ełku.
Czytaj e-wydanie
">kliknij

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez