Bitwa to ich sposób na życie

2016-07-03 11:00:00(ost. akt: 2016-07-03 11:52:40)

Autor zdjęcia: Archiwum grupy

Szacuje się, że pasjonatów historii w grupach rekonstrukcyjnych jest w Polsce ponad 30 tysięcy. Kilkunastu z nich działa w naszym regionie - mowa o Grupie Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Jak sami przyznają, odtwarzanie żołnierzy z dawnych czasów to więcej niż hobby - to ich sposób na życie.
Rekonstrukcyjna grupa z Grajewa powstała 13 lat temu na bazie Sekcji Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK. Celem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych jest jak najwierniejsze odtwarzanie wyglądu i zachowania żołnierzy Wojska Polskiego, a zwłaszcza kultywowanie chlubnej tradycji żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych. W grupie grajewskiej służą nie tylko grajewianie, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości i miast, także z Ełku.

— Nasza grupa powstała kilkanaście lat temu, w tym czasie przewinęło się u nas naprawdę mnóstwo ludzi. Wszyscy mieli i mają do tej pory wspólną pasję - szacunek do polskiego oręża i miłość do militariów — mówi Grzegorz Marciniak z dowództwa grupy. — Staramy się propagować wartości patriotyczne, zachęcamy do ćwiczeń polowych, do dbania o kondycję, do poszerzania swojej wiedzy o historii Polski. Staramy się pokazać, że w życiu można robić coś więcej, niż siedzieć przy telewizorze czy komputerze. Staramy się udowodnić, że pasja może być pomysłem na życie. W takiej grupie nigdy się nie nudzimy, bo jest co robić w niemal każdy weekend.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie to jedna z nielicznych grup w Polsce z tak dobrym wyposażeniem. Mimo, że hobby rekonstruktora nie jest tanie, to dobry sprzęt to podstawa odtwarzania przebiegu bitew historycznych. A nasi pasjonaci mają się czym pochwalić - w grupie istnieje wiele sekcji, każda z nich posiada odpowiednie wyposażenie zarówno osobiste, jak i mechaniczne. Największą chyba chlubą rekonstruktorów z GRH9PSK jest replika pojazdu opancerzonego Kfz. 13, która służyła im już w wielu bitwach. Ponadto, na wyposażeniu grupy są mniejsze pojazdy, motocykle, karabiny maszynowe, moździerze i doskonale odwzorowane umundurowanie z dawnych lat.

— Mamy bardzo szerokie spektrum działania. Zajmujemy się wiernym odtwarzaniem wyglądu i zachowania żołnierzy polskich, ale też niemieckich, czy tych z oddziałów Ludowego Wojska Polskiego. Bo nie chodzi o to, żeby zawsze stać po tej "dobrej" stronie, ale o to, by bitwy i wydarzenia miały wiarygodny przebieg — dodaje Grzegorz Marciniak. — Oprócz bitew, które stanowią główny punkt naszej działalności, zajmujemy się też edukacją dzieci i młodzieży z zakresu historii Polski. Żeby młody człowiek zainteresował się historią na poważnie, nie wystarczy przeczytać kilku rozdziałów podręcznika szkolnego i obejrzeć film w kinie. Trzeba mu o historii opowiedzieć z pasją i zaangażowaniem, a właśnie te cechy charakteryzują niemal każdego rekonstruktora historycznego. Ponadto, jako spadkobiercy tradycji 9 Pułku Strzelców Konnych nasz poczet bierze udział w oficjalnych uroczystościach patriotyczno-rocznicowych, gdzie reprezentujemy dawny polski oręż.

Członkowie GRH9PSK to wojsko na polu bitwy, ale przyjaciele poza nim. Jak mówi Grzegorz Marciniak, rekonstruktorzy to jedna wielka rodzina.

— Spotykamy się bardzo często, pomagamy sobie w trudnych sytuacjach, traktujemy się w pułku jak bracia i siostry — przekonuje Grzegorz Marciniak. — Zachęcam wszystkich chętnych do dołączenia do naszej grupy. Zaczynać można od 16, 17 roku życia. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego do roboty. Wiem z doświadczenia, że po jakimś czasie w części rekrutów wygasa chęć uczestniczenia w rekonstrukcjach. Jednak ci, u których z małego ziarenka pasji rodzi się wielka miłość do historii, mogą poświadczyć, że warto spróbować.

Więcej informacji o Grupie Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie oraz galerię zdjęć i filmów z jej działalności znaleźć można na stronie www.grh9psk.pl.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jif #2020545 | 83.9.*.* 3 lip 2016 17:34

    No to albo Grajewo albo Ełk. W Ełku nigdy polskiego wojska nie było

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5