Psiaki wspierają dzieciaki na podwórkach
2016-06-17 22:44:00(ost. akt: 2016-06-17 22:52:36)
O streetworkingu oraz o wpływie dogoterapii w pracy z dziećmi na ulicach rozmawiamy z Michałem Łebskim, prezesem fundacji Human Lex Instytut.
Michale co kryje się pod nazwą Human Lex Instytut? Czym dokładnie się zajmujecie?
Human Lex Instytut powołaliśmy do tego, aby zacząć pracę z osobami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Białymstoku. A obecnie głównym celem naszej organizacji jest wspieranie rozwoju młodzieży oraz zapobieganie problemom, wynikającym ze społeczeństwa. Do głównych zadań można zaliczyć wspieranie zdrowego rozwoju młodzieży i dorosłych oraz zapobieganie patologiom zaburzającym ten rozwój. Human „LEX” Instytut skupia się na działaniach profilaktycznych, związanych z takimi problemami jak: przestępczość, narkomania, alkoholizm, hazard, pornografia, uzależnienia od Internetu i komputera.
Organizujecie też szkolenia, konferencje oraz warsztaty międzynarodowe. Opowiedz kogo szkoliliście ostatnio? I jak nazywał się ten międzynarodowy projekt?
Swoje cele i zadania realizujemy poprzez tworzenie autorskich programów edukacyjnych, wychowawczych i profilaktycznych, organizację konferencji, seminariów, warsztatów oraz szkoleń głównie dla pracowników młodzieżowych zajmujących się na co dzień osobami zagrożonymi marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Ostatnio szkoliliśmy 24 osoby z Europy: z Bułgarii, Macedonii, Włoch, Słowenii, Rumunii oraz Polski. Projekt nazywał się "The UnderDog Project" i realizowany był z programu Erasmus Plus.

Skąd pomysł na dogoterapię właśnie w pracy z dziećmi?
Pomysł wyszedł od naszej koleżanki po fachu Aleksandry Knapik. Uznaliśmy, że dogoterapia mieści się w zakresie naszych standardów pracy i innowacyjnych podejść do resocjalizacji. Zajęcia z pieskiem okazały się dobrym tropem, który teraz wymaga rozwoju oraz pogłębienia. Dlatego spotkaliśmy się z tymi ludźmi i rozwijaliśmy nasz pomysł.
Czy praca na podwórku z psami to wasz autorski pomysł? I jaki ona ma wpływ na dzieci z którymi pracujecie?
Nasza fundacja jako pierwsza w Polsce połączyła dogoterapię z metodą streetworkingu. Wpływ dogoterapii jest bardzo szerokim pojęciem. Wszystko zależy od wyboru rodzaju dogoterapii, ponieważ jest kilka typów, a w nich kilka metod. My w szczególności chcemy rozbudzać motywację do działania, szacunek, opiekuńczość oraz co dla nas bardzo ważne integrację i rozwój pracy w grupie. Ciekawe jest to jak bardzo aktywizuje się całe podwórko kiedy zaczynamy bawić się z psem. Jest w tym dużo emocji i ciekawości ze strony postronnych osób. Inną metodą jest praca w stadzie psów, którą oferuje Republika Ściborska - to już odmienna metoda i bardzo ciekawa terapia indywidualna i grupowa.
Jak wyglądało takie międzynarodowe szkolenie? Czy ta współpraca była tylko jednorazowa i czy planujecie kolejne spotkania?
Międzynarodowe szkolenia ze streetworkingu prowadziliśmy już trzy razy. W tym roku czeka nas następne, a kolejne programy są w trakcie przygotowań. Obszar szkoleniowy towarzyszy nam od roku 2012 i rozpoczął się tuż po dwuletnim szkoleniu w Marsylii i Budapeszcie, w którym brałem udział. Ważne jet aby wiedza, którą posiadamy oraz nadal zdobywamy była przekazywana dalej.

Czy streetworkerzy w Ełku pracują już na podwórkach razem z psami?
W Ełku pieska planujemy wprowadzić w roku 2017. W tym roku chcemy dokładnie przeanalizować wpływ pracy i metody dogoterapii na ulicach, gdzie wprowadziliśmy psa po raz pierwszy a następnie potraktować to jako standard pracy naszej fundacji.
Jakie macie plany na wakacje. Gdzie będzie można Was spotkać?
Super pytanie. W wakacje będzie czyste szaleństwo - międzynarodowy festiwal w Starych Juchach, spotkanie grupy Dziurawa Skarpeta z grupą z Londynu, praca w Warszawie nad filmem, warsztaty dla rodziców w Ełku, Olecku i Giżycku prowadzone przez psychoterapeutów, obozy ekstremalne na Litwie oraz wyjazdy rowerowe po ścieżkach naszego województwa. Systematyczna praca na ulicach i pogłębianie pracy z około stuosobową grupą dzieci i młodzieży. Właśnie tym będziemy się zajmować w wakacje.
Dziękuje za rozmowę
Dziękuje za rozmowę

Czytaj e-wydanie
">kliknij

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez