Finałowa podróż aleMĄDRALI

2016-06-07 23:21:53(ost. akt: 2016-06-08 08:31:21)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

07 czerwca w Ełckim Centrum Kultury miał miejsce finał projektu zrealizowanego już po raz drugi przez ełcką "Czwórkę"."aleMADRALE" to inicjatywa adresowana do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, którzy wykazują szczególne zainteresowania i uzdolnienia. Celem jest stworzenie sytuacji sprzyjającej rozwijaniu twórczego myślenia, talentów i zainteresowań oraz integracja środowisk ełckich szkół podstawowych. Patronat nad projektem objął Prezydent Ełku- Pan Tomasz Andrukiewicz.
W Ełckim Centrum Kultury do zmagań finałowych przystąpiło 42 uczniów reprezentujących środowiska wszystkich ełckich szkół podstawowych. Wszystkiemu przyglądali się bacznie przybyli na przedsięwzięcie zaproszeni goście, rodzice, dyrektorzy i nauczyciele. W sali „Zebra” siedem szkolnych drużyn stanęło przed starannie wyselekcjonowanymi zadaniami wynikającymi z wcześniejszego uczestnictwa uczniów w warsztatach.

Wyposażone w specjalne bilety zespoły udawały się w podróże: z tańcem, mapą, słownikiem języka angielskiego. W swojej podróży zaglądali też do kuchni wybranych regionów, doskonalili warsztat plastyczny, kształcili spostrzegawczość i umiejętność analizy odgadując pochodzenie różnych przywiezionych z podróży przedmiotów. Nie obyło się bez refleksji przyrodniczych na temat zagrożonych gatunków. Uczestnicy postawieni zostali też przed zadaniami – niespodziankami, a raczej „przeszkadzajkami”, które pojawiały się niespodziewanie wprowadzając zamęt do i tak trudnej pracy. W tej edycji rolę taką spełniały nagrania opisujące wybrane miejsca na świecie wygłaszane przez rdzennych mieszkańców w językach: arabskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, rosyjskim, niemieckim i chińskim.

Ale nie znajomość przedmiotu, lecz umiejętności społeczne były warunkiem sukcesu. Założeniem finału jest bowiem postawienie „Mądrali” w sytuacjach, w których obok wiedzy i umiejętności szkolnych, wykażą się zdolnością organizacji pracy. Przyjęta konwencja zakładała, że zespoły samodzielnie podejmują decyzje w sprawach podejmowanych zadań: same decydują ilu członków będzie zaangażowanych w zadanie, kto przyjmie odpowiedzialność za wynik i komu okażą zaufanie delegując uprawnienia. Jest to o tyle trudne, że zgodnie z wylosowanymi biletami „podróże” odbywały się równolegle w czasoprzestrzeni Ełckiego Centrum Kultury. Oznaczało to, że każdy z sześcioosobowego zespołu miał co robić, bo w holu głównym plastycy pracowali nad realizacją tematu „Plastic fantastic z Vincentem van Goghiem” a w sąsiednim pomieszczeniu inna para z drużyny usiłowała nauczyć zabranych z widowni kolegów kroków zorby lub walca wiedeńskiego, aby za chwilę zaprezentowali go na scenie. Ktoś zmagał się z obliczeniem kosztu paliwa zużytego podczas przejażdżki z Bangkoku do Chiang Mai, aby za chwilę wyszukiwać w słowniku języka angielskiego słówka, których istnienia nawet nie podejrzewał. Każdemu działaniu towarzyszyły wyrażane emocje uczestników. Na dodatek na wykonanie każdego zadania drużyna miała bardzo ograniczony czas. W ten sposób organizatorzy chcieli zachęcić zespoły do wymiany zdobytych w marszu na orientację „TalaM”-ów (waluta projektu: talenty aleMĄDRALI). Każde 100 TalaM-ów można było wymienić na dodatkową minutę czasu. Niewykorzystane czeki przeliczano na punkty.

O sprawnej organizacji pracy i efektywności wcześniej odbytych warsztatów świadczy czas, w jakim wszystkie drużyny wykonały postawione przed nimi zadania. Gratulacje i statuetki oraz symboliczne znaczki aleMĄDRALI należały się wszystkim uczestnikom, zaś tytuł tegorocznych superMĄDRALI trafił do drużyny Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5