Literatura europejska w SP nr 4

2016-05-16 07:22:10(ost. akt: 2016-05-16 07:24:37)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

11 maja w ełckiej „Czwórce” odbył się finał projektu czytelniczego „W kręgu dziecięcej literatury europejskiej”. Głównym celem projektu było nie tylko propagowanie europejskich autorów literatury dziecięcej, ale również rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły oraz doskonalenie twórczej pracy w zespole.
Zadanie skierowane do uczniów klas 4 i 6 stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż uczniowie pracowali metodą projektu. To trudna acz dająca wiele swobody wykonawczej metoda. Uczniowie uczą się podejmowania decyzji, współpracy, delegowania zadań i odpowiedzialności za innych członków teamu oraz efekt końcowy. Uczestnicy projektu sami dokonywali wyboru zadania oraz byli decyzyjni w każdej fazie projektu: od planowania po realizację i prezentację .

Do wyboru były następujące tematy:

1. Wykonanie plakatu związanego z treścią projektu
2. Konkurs pięknego czytania w języku polskim
3. Zorganizowanie kokurs pięknego czytania w języku angielskim
4. Zaprojektowanie i wykonanie okładki do książek autorów naszej biblioteki szkolnej
5. Przeprowadzenie badań sondażowych na temat, kto jest najpopularniejszym autorem europejskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej
6. Zorganizowanie sportowej olimpiady Harrego Pottera
7. Inscenizacja wybranej bajki
8. Wykonanie krzyżówki dotyczącej tematu projektu
9. Wykonanie quizu związanego z tematem projektu
10. Tworzenie Księgi Cytatów

W okresie od 18 kwietnia do 10 maja grupy spotykały się w wolnym czasie mając do swojej dyspozycji imponujące zasoby szkolnej biblioteki oraz wsparcie wychowawców i innych pracowników szkoły.

Dzięki zaangażowaniu uczestników projektu finał 11 maja zaskoczył wiele osób będących tego dnia w naszej szkole. Mogli oni podziwiać między innymi okładki książek zaprojektowane przez klasy 4 a, 4 b i 6 a eksponowane na wystawie obok prezentacji wyników sondaży na najpopularniejszego autora literatury dziecięcej wykonanych przez klasy 6.

Na wystawie można było przeczytać interesujące księgi cytatów, które były efektem pracy klasy 4 c, 6 c i 6 d. Ciekawym źródłem informacji były plakaty związane z tematem projektu wykonane przez uczestników wydarzenia.

W ciągu całego dnia na korytarzach oglądaliśmy inscenizacje zainspirowane literaturą dziecięca. I tak klasa 4 c wystawiła swoją interpretację „Kopciuszka” , 4b „Czerwonego Kapturka” a klasa 6 b budziła zachwyt klas zerowych swoją wersją Bazyliszka.

W trakcie trwania zajęć lekcyjnych zaskoczenie budzili uczniowie przychodzący na lekcje i prezentujący własnoręcznie wykonane krzyżówki i quizy. Na koniec dnia na korytarzach naszej szkoły słychać było okrzyki dopingu oraz radości.

Był to efekt kibicowania klasom podczas Olimpiad Harrego Pottera. Klasy 4 b, 4 c i 6 d popisywały się swoimi zdolnościami organizacyjnymi podejmując się trudnego połączenia literatury ze sportem. Uczestnicy olimpiad oraz zaproszeni goście gratulowali organizatorom tak jak i ja gratuluję wszystkim uczestnikom naszego wspólnego przedsięwzięcia. Well done!
K. Kuprel


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5