Zatańczą przeciwko przemocy

2017-02-10 10:07:00(ost. akt: 2017-02-10 10:05:57)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Już po raz drugi w Ełku odbędzie się akcja „Nazywam się Miliard” przeciwko przemocy wobec kobiet. To przeciwprzemocowy protest w formie tańca, który odbywa się na całym świecie i w Polsce od 2013 roku. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzi się swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

„Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie... Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu.”

Po tym wystąpieniu zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej.

W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Jednak wszędzie wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc można rządzić swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.

Polska akcja nosi nazwę "Nazywam się Miliard", by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. W tym roku poprzez taniec organizatorzy chcą nagłaśniać problem gwałtu na randce. Dlaczego ten temat?

— W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych — informują przedstawiciele fundacji Feminoteka.

W Ełku ta akcja odbędzie się po raz drugi. Każdy z nas może się do niej przyłączyć. Ełczanie przeciwko przemocy zatańczą na Placu Jana Pawła II 12 lutego o godz. 13.00. Układ choreograficzny poprowadzą: Anna Fiedoryszyn, Paulina Kosmala i Agnieszka Szczuka.

— 12 lutego między godziną 13 a 14 zapraszamy na Plac Jana Pawła II wszystkich, którzy chcą zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Zapraszamy tych, którzy chcą po prostu być, tych którzy chcieliby nas wesprzeć oklaskami. Niech będzie nas jak najwięcej i niech będzie kolorowo. W szczególności zapraszamy te osoby, które będą chciały się z nami solidaryzować w tańcu — zaprasza Patrycja Łapińska, jedna z organizatorek akcji w Ełku. I dodaje, że w tym roku, oprócz nagłaśniania problemu przemocy wobec kobiet, organizatorzy akcji chcą poinformować mieszkanki i mieszkańców Ełku i okolic, o działaniach podejmowanych na rzecz osób doświadczających przemocy.

Cała akcja będzie nagrywana i fotografowana także z drona. Później powstanie film, który będzie można obejrzeć na YOUTUBE.


GWAŁT NA RANDCE/ GWAŁT DOKONANY PRZEZ ZNAJOMEGO
* To stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela.
* Wymuszenie stosunku może odbyć się bez użycia siły; gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np. gdy ktoś śpi, jest nieprzytomny – traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu.
STATYSTYKI
* Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne.
* Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia.
* 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło.
* 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców.
* 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.
(dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. destroyer #2180401 | 94.254.*.* 12 lut 2017 13:29

    tytul to powinien byc: zdalnieja przeciw przemocy no nie oszukujmy sie ale to jest porownywalne do malowania wzorkow kredkami na ulicach po zamachach we francji

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. dron #2179407 | 89.228.*.* 11 lut 2017 09:52

    ,,Monolog waginy'' mamy rozumieć jakoby wagina mówiła do członka ,,Hey you, opamiętaj się'' !.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5