Są bezbronne i samotne. Czekają na miłość
2016-01-07 21:40:00(ost. akt: 2016-01-08 08:11:26)
Tylko w tym roku pracownicy Ośrodka Adopcyjnego w Ełku doprowadzili do przysposobienia osiemnastu dzieci. Kolejna trzynastka jest w trakcie procesu adopcyjnego. Jednak to wciąż za mało.
Szacuje się, że w całej Polsce około 100 tysięcy dzieci czeka na przysposobienie. Ta liczba szokuje jeszcze bardziej, jeśli rozłożymy ją na czynniki. Dzieci powyżej 11 roku życia mają zdecydowanie mniejsze szanse na bycie adoptowanym. Oznacza to, że duża część dzieci pozostaje pod opieką państwa i prawdopodobnie nie wyjdzie z niej przed ukończeniem 18 roku życia. Co dalej? Rozum podpowiada, że dzieciom przez całe życie pozostającym bez rodziny bardzo trudno później samodzielnie żyć, ze względu na ogromny bagaż doświadczeń i emocji, które ze sobą niosą. Dlatego tak ważną rolę odgrywają w dzisiejszych czasach ośrodki adopcyjne. Katolickie, świeckie - nie ma to znaczenia. Najważniejsze jest przecież dobro dzieci.
— Od 2012 roku udało nam się doprowadzić do przysposobienia prawie 70 dzieci — mówi Agata Trawczyńska, pedagog pracujący w ełckiej filii Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego. — W tym roku zakończono procedurę adopcyjną 18 dzieci, w trakcie trwania procedury jest kolejnych 13.
Są to dzieci w bardzo różnym wieku, choć statystyki mówią, że to najmłodsze dzieci mają największe szanse na adopcje. Po 11 roku życia dzieci są bardzo związane ze swoim otoczeniem i często nie chcą go zmieniać. Niewielu jest kandydatów na rodziców adopcyjnych, którzy są w stanie poradzić sobie, z problemami dzieci, które po wielu latach przebywania w domach dziecka lub domach tymczasowych doświadczają poczucia porzucenia.
— Muszę jednak powiedzieć, że rodziców chętnych do adopcji nie brakuje. Corocznie szkolimy kilkanaście rodzin tak, aby były gotowe do przyjęcia dziecka w każdej chwili. Czasem na dziecko czeka się dłużej, ale zdarzały się przypadki, kiedy rodzice już 2 dni po ukończeniu szkolenia mieli „pierwszy kontakt” z dzieckiem. Wynika to z tego, że zawsze dopasowujemy rodzinę do dziecka, nie na odwrót. Należy pamiętać, że warunkiem przyjęcia dziecka do rodziny jest akceptacja jego indywidualnych potrzeb, gotowość rodziców do wyrównywanie stwierdzonych u dziecka deficytów czy zaniedbań. Dobrze przygotowani rodzice wiedzą jak radzić sobie z trudnościami, w jaki sposób stworzyć optymalne warunki dla takiego dziecka oraz gdzie szukać pomocy. Staramy się w tym pomagać w każdy możliwy sposób.
— Oferujemy pomoc psychologów i pedagogów na każdym etapie przysposobienia, a także po jego zakończeniu. Muszę jednak przyznać, że zdecydowana większość rodziców radzi sobie świetnie już po adopcji. To bardzo piękne momenty, kiedy możemy jako osoby odpowiedzialne za proces adopcyjny stwierdzić, że udało się odnaleźć dziecku rodziców i stworzyć szczęśliwą rodzinę.
Okazją do szczegółowego zapoznania się z procedurą przysposobienia był dzień otwartych drzwi w ełckim ośrodku adopcyjnym 29 grudnia. Także wtedy decydujący się na adopcje rodzice mogli przejść pierwszy etap, czyli rozmowę wstępną z pedagogiem.
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
czytelnik #1901796 | 5.226.*.* 8 sty 2016 13:11
bardzo aktualny artykuł . Właśnie wybieram się na drzwi otwarte 29.12.2015 :(
odpowiedz na ten komentarz