"Biała Wstążka" przerywa milczenie na temat przemocy

2015-12-27 12:00:00(ost. akt: 2015-12-27 14:02:31)

Autor zdjęcia: MOPS Ełk

"Biała Wstążka" to kampania społeczna, mająca na celu uświadamianie Polaków i przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. W ramach kampanii w tym roku odbyły się spotkania i seminaria, ale też kursy samoobrony i dni otwarte w wielu instytucjach.
Kampania trwała w dniach 25 listopada-10 grudnia. Organizacją "Białej Wstążki. Stop Przemocy Wobec Kobiet" pod patronatem prezydenta Tomasza Andrukiewicza, zajęli się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku przy współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miasta. Ełk to nie jedyne miasto, które włączyło się w tę szlachetną akcję. „Biała Wstążka” to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie. Właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec płci pięknej.

W przedsięwzięcie w Ełku włączyło się wiele instytucji m.in.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, Komenda Powiatowa Policji w Ełku, Straż Miejska, Ełckie Centrum Kultury, ełckie szkoły i przedszkola, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Szkoła Artystyczna, Centrum Edukacji Ekologicznej.

W jaki sposób ełczanki mogły wziąć udział w kampanii społecznej? W ramach zaplanowanych działań pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej roznosili ulotki, plakaty, a przede wszystkim białe wstęgi, które symbolizują odcięcie się od przemocy wobec kobiet. Szukające pomocy panie mogły też uczestniczyć w wielu spotkaniach m.in. z psychologami, prawnikami, pracownikami socjalnymi, czy policjantami i prokuratorami. Akcje wsparły też dzieciaki z ełckich szkół, które na tę okazję postanowiły stworzyć prace plastyczne związane z tematyką. Było też sporo rozrywki. Panie brały udział w zajęciach Zumby, przeszły kurs samoobrony prowadzony przez strażników miejskich, odbyły się też seminaria dla seniorów. Słowem, przez te dwa tygodnie każdy, kto chciał się wgłębić w temat przemocy w stosunku do płci pięknej, mógł to zrobić bez problemu.
— Bez pomocy wielu ełckich instytucji, ta bardzo ważna akcja społeczna nie mogłaby się odbyć. Dziękuję za to wsparcie. Kampania "Biała Wstążka" jest dla nas w MOPS-ie bardzo ważna, bo my z taką przemocą stykami się na co dzień w naszej pracy i widzimy, jak ogromy jest to problem w Polsce. Nie wolno przechodzić obojętnie wobec tak trudnego zjawiska.

Dwutygodniową kampanię podsumowało jak zwykle sympozjum, podczas którego rozdano nagrody i prowadzono dalsze wykłady i debaty odnośnie tematu przemocy — mówi Aneta Ruszczyk, dyrektor MOPS w Ełku.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dyskryminacja i wstyd #1891958 | 89.228.*.* 29 gru 2015 00:43

    a gdy facet jest maltretowany to ma zacisnąć sobie wstążkę na szyi?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. bez #1891054 | 89.228.*.* 27 gru 2015 18:05

    Gdyby w życiu ludzi Dekalog był na pierwszym miejscu, nie potrzebne byłyby takie akcje za nie swoje pieniądze. A zacząć trzeba od tych na świecznikach władzy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. mega #1890955 | 81.190.*.* 27 gru 2015 14:35

    Chwalić się, że się baby nie bije? Jest czym się afiszować?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5