Naszym społeczeństwem rządzą stereotypy

2015-11-14 12:22:00(ost. akt: 2015-11-14 12:24:22)
W latach 2012-2014 na terenie Wrocławia istniały koczowiska, zamieszkiwane przez rumuńskich Romów

W latach 2012-2014 na terenie Wrocławia istniały koczowiska, zamieszkiwane przez rumuńskich Romów

Autor zdjęcia: NIK

W 2013 roku zakończył się dziesięcioletni Program Romski, działający od 2004 roku. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy polskie samorządy właściwie wykonywały jego dyrektywy. Jak mówią kontrolerzy NIK, jest lepiej, ale duża część Romów wciąż jest wykluczona społecznie.
Celem Programu romskiego było zapewnienie etnicznej mniejszości romskiej uczestnictwa w życiu obywatelskim i wyrównywanie szans tej grupy etnicznej w stosunku do reszty społeczeństwa. Z wniosków kontroli wynika, że sytuacja Romów w Polsce znacznie poprawiła się na przestrzeni tych 10 lat. Zapewniono mniejszości prawo do edukacji, opieki zdrowotnej i uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności. Okazuje się, że polepszyła się także sytuacja materialna Romów. NIK zwraca jednak uwagę, że pomimo zauważalnej już poprawy położenia Romów, wciąż pozostają oni grupą społecznie zmarginalizowaną. Jest to spowodowane m.in. wciąż niższym statusem socjalnym, niedostatecznym wykształceniem oraz wysokim bezrobociem.

Dziesięcioletni Program Romski zakładał poprawę ich sytuacji w zakresie obszarów, takich jak: ochrona zdrowia, edukacja, przeciwdziałanie bezrobociu, sytuacja materialna i bezpieczeństwo. Audytorzy NIK twierdzą w raporcie, że udało się wypełnić niemal wszystkie zakładane cele. I tak ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba Romów korzystających z ochrony zdrowia, a romskie dzieci chętniej chodzą do szkół, w których zapewniona jest im specjalna pomoc. Mimo, że z romską edukacją jest o niebo lepiej niż jeszcze w 2004 roku, wciąż wskazuje się, że do szkół podstawowych chodzi około 88 proc. romskich dzieci. Natomiast odsetek ten znacząco spada, kiedy przychodzi czas na gimnazja i licea. Bardzo dużym problemem jest bezrobocie. Na przestrzeni dziesięciu lat trwania programu, bezrobocie wśród tej mniejszości etnicznej udało się ukrócić jedynie o 2 proc. Bez stałej pracy pozostaje wciąż około 70 proc. Romów.

— Niska aktywność zawodowa Romów na rynku pracy spowodowana jest niewystarczającym wykształceniem lub jego brakiem oraz sezonowymi migracjami społeczności romskiej — czytamy w raporcie. — Trzeba także pamiętać, że dla Romów niezwykle ważne są kodeksy obyczajowe, zabraniające im wykonywania określonych zawodów. Wynikają stąd poważne ograniczenia i trudności zarówno w znalezieniu pracy przez Romów, jak i w oferowaniu im zatrudnienia.
Jednym z problemów, z którymi muszą zmagać się polscy Romowie, jest wciąż rasizm. Co prawda świadomość o kulturze romskiej rośnie, jednak szacuje się, że w 2014 roku aż połowa Romów miała do czynienia z rasistowskimi atakami. I choć władze samorządowe i policja prawidłowo reagują na sygnały o rasistowskich atakach, to liczba przestępstw o takim zabarwieniu wzrosła w minionym roku dwukrotnie.

— Dziesięć lat programu to okres zdecydowanie zbyt krótki, by wyrównać szanse społeczne Romów — mówi Dominika Tarczyńska, rzecznik NIK. — Poprawy na pewno wymaga stan wiedzy na temat mniejszości romskiej. Tutaj mogą pomóc gminy i wojewodowie, organizując różne programy na rzecz poprawy wiedzy o kulturze mniejszości.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, przez w latach 2004-2013 program pochłonął ponad 113 milionów złotych. Po jego zakończeniu przyszedł czas na dalszy krok. Planowana jest jego kontynuacja aż do 2020 roku, pod inną nazwą i z nieco innymi założeniami.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/u

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. naszym społeczeństwem rządzą stereotypy... #1859100 | 89.228.*.* 16 lis 2015 20:56

    po pierwsze nie naszym tylko każdym, po drugie stereotypy nie biorą się znikąd, po trzecie ten artykuł tylko potwierdza te istniejące na temat społeczności romskiej... ja, żeby mieć prawo do zasiłku na wypadek, gdybym stracił pracę muszę uczciwie przepracować rok... i przez ten rok odprowadzać składki i podatki na rzecz ewentualnych świadczeń, które będą mi w trudnej sytuacji przysługiwać....

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. cola #1858476 | 80.50.*.* 16 lis 2015 05:58

    A te złote łańcuchy ,sygnety i wypasione brzuchy to pewnie z głodu i biedy ,czy socjal z moich podatków .

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  3. EŁCZANKA #1858208 | 176.221.*.* 15 lis 2015 15:53

    Mam pytanie,czy to prawda że każdy Rom ma prawo dostać okolo 900 zl bo nie wlasnego panstwa? czy tak jest naprawdę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. misiek #1858066 15 lis 2015 11:09

    Nigdy nie widziałem pracującego cygana (jeśli nie liczyć naciągania przechodniów na wróżby czy kradzieży/oszutsw na starszych osobach). Ta narodowość wyklucza uczciwą pracę i dlatego sama się izoluje. Żaden program nic nie pomoże, to tylko marnowanie środków.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. aha #1858061 | 89.228.*.* 15 lis 2015 10:47

      Dziwicie się, że cygani nie mają pracy, oni jak skończą podstawówkę to uważają się za arcywielkie, mądre mózgi światowej sławy.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (12)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5