Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

2015-07-07 12:06:28(ost. akt: 2015-07-07 12:07:57)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Sezon grzybowy coraz bliżej. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ełku radzi, jak bez przykrych i niebezpiecznych niespodzianek uprawiać swoje hobby.
Wszyscy wiemy, że grzyby są przyjemnym dodatkiem do codziennej diety. Ważne jest jednak, by były one odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim by nie doszło do pomyłki w trakcie zbierania. Często w lasach można zauważyć grzybiarzy—amatorów, przez co zdarzają się tragiczne pomyłki. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ełku informuje, że hobbyści są coraz bardziej świadomi zagrożeń, przez co od kilku lat nie zgłoszono do placówki podejrzenia zatrucia.

PSSE co roku przekazuje wiedzę, jak bezpiecznie uprawiać to przyjemne hobby. Powinniśmy pamiętać, że zbierając grzyby, bierzemy tylko te, co do których jesteśmy całkowicie pewni, że są jadalne. Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe (posiadające rurki na spodniej części kapelusza), ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia. Na grzyby wybierajmy się z przewiewnymi koszykami, nie chowajmy ich w foliowe reklamówki, ponieważ powoduje to zaparzenie i przyspiesza psucie grzybów. Pamiętajmy, że gdy znajdziemy niejadalny grzyb, nie należy go niszczyć, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną. Często widzi się też ludzi zbierających grzyby rosnące w przydrożnych rowach czy na skraju lasu. Powinniśmy wiedzieć, że grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia różne zanieczyszczenia. Nie podawajmy też grzybów dzieciom, osobom mającym kłopoty z układem pokarmowym oraz ludziom starszym, potrawy z grzybów są ciężkostrawne. W razie wątpliwości czy dany grzyb jest jadalny, można skorzystać z bezpłatnej porady w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

W razie zatrucia, objawiającym się nudnościami, bólem brzucha, biegunką i podwyższoną temperaturą, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego drastycznie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować życie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Weronika Kowalewska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grzybiarz #1771882 | 5.172.*.* 9 lip 2015 14:40

  Zapraszam na bezpłatne forum o grzybach. www.gdzienagrzyby.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #1770343 | 5.60.*.* 7 lip 2015 17:04

  to gdzie te grzyby?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. baba #1770331 | 81.190.*.* 7 lip 2015 16:46

  a gdzie są grzyby??? , w którym lesie i jakie???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. j. #1770274 | 83.9.*.* 7 lip 2015 15:48

   Podstawowa zasada: Nie jesteś pewny co to za grzyb - to go nie ruszaj!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5