Sukces muzyków z gminy Ełk na prestiżowym festiwalu

2025-07-08 16:57:20(ost. akt: 2025-07-08 17:06:22)

Autor zdjęcia: Fb/Centrum Kultury Gminy Ełk

Reprezentanci Gminy Ełk udowodnili, że ludowa muzyka ma się u nas znakomicie! Podczas 59. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbył się w dniach 27–29 czerwca 2025 roku w malowniczym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, zdobyli aż dwie nagrody. To wyjątkowy sukces!

W kategorii „Mistrz – Uczeń” I nagrodę zdobyła Kapela Nowowiejska, w skład której wchodzą młode, utalentowane instrumentalistki: Aleksandra Frączkowska (basetla), Kinga Dopierała (cymbały wileńskie), Jan Seweryn (bębenek obręczowy) i Diana Waszkiewicz (skrzypce). Ich występ zachwycił jury nie tylko precyzją wykonania, ale i autentycznością brzmienia oraz wiernością tradycji.

Na tym nie koniec sukcesów – pani Halina Komosińska z Zespołu Śpiewaczego „Zielona Dąbrowa” wyśpiewała II nagrodę w kategorii solistki-śpiewaczki. Jej występ był pięknym przykładem przekazu emocji i żywej ludowej tradycji śpiewu przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Wszyscy laureaci związani są z Centrum Kultury Gminy Ełk, gdzie pod okiem Przemysława Stępkowskiego zgłębiają tajniki muzyki tradycyjnej.

Kazimierz Dolny, który co roku gromadzi najważniejszych wykonawców i pasjonatów muzyki ludowej z całej Polski, jest miejscem wyjątkowym. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, organizowany od 1966 roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. Jego celem jest popularyzacja i ochrona muzyki tradycyjnej oraz promowanie lokalnych artystów ludowych, często działających poza głównym nurtem kultury. Udział w nim to zaszczyt, a zdobycie nagrody – dowód najwyższej klasy wykonawczej.

Tegoroczna edycja festiwalu, która odbyła się po raz 59., po raz kolejny przyciągnęła setki artystów z całej Polski: śpiewaków, instrumentalistów, solistów i zespoły, którzy na scenie kazimierskiego rynku dzielili się dorobkiem swojego regionu. Jury, złożone z etnomuzykologów i badaczy kultury tradycyjnej, oceniało autentyczność, wierność lokalnym tradycjom oraz poziom artystyczny występów.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B