Straciła 135 tys. zł. Policja rozbiła gang oszustów
2025-06-30 12:24:02(ost. akt: 2025-06-30 12:31:29)
Wszystko zaczęło się w kwietniu tego roku w Ełku. Do mieszkanki miasta zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako policjantka. Wkrótce potem odezwał się kolejny rozmówca – tym razem rzekomy pracownik banku. Obie osoby działały według przemyślanego scenariusza. Ofiara została zmanipulowana i przekonana, że jej pieniądze są zagrożone, a jedynym sposobem ich zabezpieczenia jest natychmiastowy przelew na specjalny „rachunek techniczny” rzekomo należący do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Kobieta, działając pod presją i przekonana, że chroni swój majątek, zaczęła wykonywać polecenia telefonicznych oszustów. Nie tylko przelała własne oszczędności, ale również została nakłoniona do wzięcia pożyczki w banku. Całą kwotę – ponad 135 tysięcy złotych – przekazywała oszustom za pomocą kodów BLIK, które wpisywała we wpłatomacie. Kody te otrzymywała przez telefon od osób podających się za funkcjonariuszy służb i specjalistów bankowych.
Sprawa od samego początku była traktowana przez śledczych z najwyższą powagą. Intensywne działania prowadzone były zarówno przez funkcjonariuszy z Ełku, jak i specjalistów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Policjanci analizowali godziny nagrań z monitoringu z różnych miejscowości, zabezpieczali dowody, weryfikowali dane i łączyli informacje, które ostatecznie pozwoliły na ustalenie tożsamości osób zamieszanych w przestępczy proceder.
Zatrzymania odbyły się niemal równocześnie w Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu. Osoby podejrzane – obcokrajowcy w wieku od 20 do 42 lat – przebywały w wynajmowanych mieszkaniach. Jak ustalili śledczy, każda z nich pełniła ściśle określoną rolę w przestępczej strukturze – od wypłacania pieniędzy z bankomatów, przez udostępnianie rachunków bankowych, po werbowanie kolejnych osób i koordynowanie całej operacji.
Dotychczas sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych, a jedna objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju. Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanych kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy sprawdzają, czy zatrzymani mogą mieć związek z innymi podobnymi oszustwami w Polsce. Czynności prowadzone są pod nadzorem prokuratury.
Policja podkreśla, że skuteczna walka z cyberprzestępczością to nie tylko kwestia czasu i technologii, ale przede wszystkim skrupulatnej pracy, współpracy między jednostkami i zdolności do łączenia pozornie niepowiązanych informacji. Tym razem działania przyniosły wymierny efekt – grupa przestępcza została rozbita, a jej członkowie odpowiedzą przed sądem.
KPP Ełk, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez