Wynajem z wykupem vs. kredyt hipoteczny - co się opłaca?
2025-03-31 12:00:00(ost. akt: 2025-04-13 12:31:30)
Artykuł
sponsorowany
Mieszkanie na własność gwarantuje większą stabilizację i komfort życia w porównaniu do tradycyjnego wynajmu. Wielu inwestorów poszukuje jednak idealnego rozwiązania i środków finansowania zakupu nieruchomości, dopasowanego do budżetu. Najczęściej w grę wchodzi kredyt hipoteczny, jednak coraz większą popularnością cieszy się opcja najmu z dojściem do własności. Co się bardziej opłaca? Sprawdź!
Mieszkania na wynajem z dojściem do nieruchomości - czym są?
Mieszkania na wynajem z opcją wykupu to elastyczne rozwiązanie, które zrewolucjonizowało obraz polskiego rynku nieruchomości. Wszystko dzięki połączeniu zalet najmu i zakupu lokalu. Najemca ma możliwość wprowadzenia się do niego zaraz po zawarciu umowy - najczęściej na okres od 2 do 5 lat, jednak w niektórych przypadkach nawet do 10 lat.Najemca co miesiąc płaci czynsz i tym samym może wykupić mieszkanie po zakończeniu umowy. Jej warunki powinny być jasno sprecyzowane. W grę wchodzi zarówno wysokość opłaty początkowej, okres trwania, jak i cena zakupu mieszkania. Ta często obliczana jest procentowo. Przykład?
Przy wkładzie 20% wartości nieruchomości, najemca po zakończeniu umowy musi wpłacić pozostałe 80% jego ceny wyjściowej. Co ważne, w warunkach powinna być zawarta informacja o możliwości podwyższenia ceny o wzrost wynikający ze wskaźników NBP dla cen mieszkań z rynku wtórnego. Opłata początkowa jednak również jest o niego powiększana.
Najem z dojściem do nieruchomości dla wielu inwestorów jest znakomitą alternatywą dla innych źródeł finansowania, w tym kredytu hipotecznego. Dlaczego?
Najem z dojściem do nieruchomości - zalety
Wynajem z dojściem do własności wyróżnia się elastycznością finansową. Najemcy nie muszą być w posiadaniu określonego kapitału, aby móc zamieszkać w wymarzonym mieszkaniu. Dzięki temu modelowi można skutecznie gromadzić oszczędności, które zostaną przeznaczone na zakup wynajmowanego lokalu.Nie bez znaczenia jest również to, że opłata początkowa zaliczana jest w poczet ostatecznej ceny mieszkania. Ponadto czynsz jest wyraźnie niższy w porównaniu do tradycyjnego modelu wynajmu od osób prywatnych czy instytucji - może wynosić tylko 80% stawki rynkowej.
Ponadto wynajem z dojściem do własności pozostawia “furtkę” na wypadek, gdyby wybrane mieszkanie nie spełniało oczekiwań inwestora. Najemca po zakończeniu umowy nie musi decydować się na jego zakup. Może z niego zrezygnować, a opłata początkowa zostanie zwrócona. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów naliczanych procentowo od wartości mieszkania - najczęściej 3-4% rocznie.
Najem z dojściem do własności a kredyt hipoteczny
Wynajem z wykupem czy kredyt hipoteczny? Przed podobnym dylematem staje wiele osób, chcą ziścić swoje marzenia o własnych czterech kątach. To decyzja, która nie może być podjęta pochopnie. Należy przeanalizować wszystkie za i przeciw.Kredyt hipoteczny to sposób finansowania, który gwarantuje możliwość natychmiastowego nabycia lokalu na własność. Kupujący we wszystkich dokumentach widnieje jako właściciel i ma pełną swobodę w jego zarządzaniu. Z drugiej jednak strony jest to zobowiązanie długoterminowe, wysokooprocentowane - banki udzielają kredytów na mieszkanie najczęściej na 20, 25, a nawet 35 lat. Zanim jednak przyjdzie pozytywna decyzja, trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia wielu surowych warunków.
Kredyt hipoteczny i wynajem z dojściem do własności - oba modele wiążą się z koniecznością wniesienia odpowiednio wkładu własnego i opłaty początkowej. Ich wysokość jest porównywalna - mogą wynosić od 10 do kilkudziesięciu procent wartości nieruchomości.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez