W piątek wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową

2025-04-06 19:04:12(ost. akt: 2025-04-06 19:05:10)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Rzecznik akcji ksiądz Łukasz Romańczuk powiedział, że podobnie jak podczas tradycyjnego nabożeństwa drogi krzyżowej odprawianego w kościele, uczestnicy EDK przez 14 stacji rozważają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Zasadnicza różnica polega na tym, że tutaj musimy wyjść z kościoła i przebyć minimum 40-kilometrową trasę nocą i w całkowitym milczeniu. Niewątpliwie jest to duży wysiłek, wyjście ze strefy komfortu, które ma prowadzić do spotkania z Panem Bogiem — wyjaśnił.

Ekstremalne drogi krzyżowe odbywać się będą w różnych terminach przez cały Wielki Post. Ksiądz Romańczuk przekazał, że trasy, wiodące najczęściej przez lasy, pobocza, pola, góry albo bagna, wyznaczane są przez lokalnych liderów. Zastrzegł, że ostateczna liczba tegorocznych tras nie jest jeszcze znana, ponieważ liderzy okręgów wciąż zgłaszają nowe.

Ksiądz Romańczuk zaznaczył, że podobnie jak w poprzednich latach, trasy EDK wyznaczone zostały niemal we wszystkich miastach w Polsce, a także poza jej granicami. W ubiegłym roku na 555 tras w kraju wyruszyło ponad 100 tysięcy uczestników. Poza Polską ekstremalne drogi krzyżowe w 2024 r. odbyły się w Belgii, Holandii, Hiszpanii, na Islandii, w Estonii, na Słowacji, w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Norwegii, na Litwie, w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Duchowny wyjaśnił, że osoby, które chcą wziąć udział w EDK, powinny pobrać aplikację mobilną, w której znajdą dokładny opis wszystkich tras wraz z datą, godziną i miejscem, z którego wyruszy EDK najbliżej ich miejsca zamieszkania. Wszystkie informacje dostępne są także na stronie internetowej https://www.edk.org.pl/.

Jednocześnie podkreślił, że EDK to nie sportowe wyzwanie, ale przede wszystkim wydarzenie duchowe, którego celem jest wewnętrzna zmiana. Pomocą w owocnym przeżyciu nabożeństwa są przygotowane specjalnie na tę edycję rozważania, w których przewodnim motywem jest duchowość Matki Teresy z Kalkuty. Rozważania w formie audio, które można odtwarzać w trakcie wędrówki, są dostępne w aplikacji, podobnie jak trasy.

Ekstremalna droga krzyżowa to sposób na zatrzymanie się w biegu, wyrwanie z natłoku codziennych obowiązków. To konkretny czas, żeby się wyciszyć. Uczestnicy idą w nocy, kiedy wokół jest ciemno, co sprzyja głębszemu skupieniu. Ważnym elementem EDK jest cisza, w której Bóg przemawia do człowieka, dlatego zalecamy, by EDK przechodzić samotnie lub w bardzo małych grupach — powiedział ksiądz Romańczuk.

Jak wskazał, nieprzypadkowo minimalny dystans do przejścia to 40 kilometrów, przy czym zdarzają się również znacznie dłuższe trasy.

Kiedy się mocno zmęczymy po przejściu kilkudziesięciu kilometrów, zaczynamy skupiać się na tym, co jest najważniejsze. Wysiłek pomaga oczyścić głowę i doświadczyć słabości — stwierdził ksiądz Romańczuk.

Podkreślił, że uczestnicy powinni mieć na sobie kamizelki odblaskowe, by byli widoczni dla kierowców samochodów, i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Dodał, że warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia, latarkę, naładowany telefon komórkowy, wygodne buty i ubranie dostosowane do pogody.

W Ełku trasa ma charakter pętli. Zaczyna się i kończy w tym samym miejscu - w parafii św. Tomasza w Ełku przy ulicy 11 listopada. Długość trasy wynosi 42 km. Na trasę chętni wierni wyruszą w piątek 11 kwietnia, po mszy o godzinie 21:00. Jak mówią organizatorzy ełckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, pokonanie dystansu może zając około 10 godzin.

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Pomysłodawcą i organizatorem był ks. Jacek Stryczek, założyciel stowarzyszenia Wiosna i Szlachetnej Paczki.

Iwona Żurek/PAP, tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B