W Orłowie modlili się za Żołnierzy Wyklętych

2025-02-16 23:11:00(ost. akt: 2025-02-16 23:18:50)

Autor zdjęcia: diecezjaelk.pl

Gromadzi nas tutaj pamięć historyczna, patriotyzm, wiara w Boga, który nas miłuje i pragnie naszego szczęścia na ziemi i w Niebie. Jednoczy nas pragnienie modlitwy za tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Słyszeliśmy w drugim czytaniu „Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli”. Wierzymy w Chrystusa zmartwychwstałego i ta wiara gromadzi nas tutaj i wierzymy, że tak jak On zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy, zmartwychwstaną także ci, za których się modlimy — mówił do zebranych w niedzielę, 16 lutego, w Orłowie podczas mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

W homilii bp Jerzy wspomniał o obchodzonym dwa dni wcześniej, po raz pierwszy w historii, Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Natomiast od 2011 roku, 1 marca obchodzony jest w Polsce, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten dzień upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Była to najliczniejsza w Europie antykomunistyczna konspiracja zbrojna, przez którą przewinęło się od 120 do 300 tys. osób. W propagandzie PRL byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia”, „wrogów ludu”. A to byli i pozostają w naszej pamięci bohaterowie, patrioci. Oni pragnęli Polski pięknej, z tradycjami i wartościami. Oni potrafili w beznadziejnych dla Polski czasach powiedzieć „NIE” wobec kłamstwa, przemocy i próby wyrwania polskiego ducha z serc naszych patriotów. Pamiętam 15 lutego 2015 roku tutaj, w kościele w Orłowie i na cmentarzu przywoływaliśmy „Żołnierzy Wyklętych” z III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którą dowodził kpt. Romuald Rajs ps. „Bury”. Jak podają źródła historyczne, 16 lutego 1946 r. w bitwie w Gajrowskich w walce z funkcjonariuszami sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa NKWD i UB zginęło 22 partyzantów. Dziewięciu z nich zostało pochowanych przez odważnych mieszkańców Gajrowskich, pod lasem we wspólnym grobie. Ówczesne władze czyniły wszystko, by pamięć o tych ludziach, podobnie jak prawda o Katy­niu, Powstaniu Warszawskim, Obławie Augustowskiej i innych heroicznych kartach polskiej hi­storii była przez lata okryta milczeniem, strachem, niepewnością. Tamtego dnia pochowaliśmy ich w Panteonie, jak bohaterów i pamiętamy o nich w modlitwach wypraszając dla nich miłosierdzie Boże. Oni wszyscy mogliby się podpisać pod słowami: Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, z troską w sercu o losy Polski, o losy przyszłych pokoleń – o wasze losy. Proszę was wszystkich, szczególnie was młodych: pamiętajcie o nich i żyjcie tymi wartościami o które oni walczyli i za które oddali życie — mówił bp Mazur.


Ordynariusz ełcki podkreślał również, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Wszystkich tutaj zgromadzonych jednoczy nas miłość do Ojczyzny i pamięć modlitewna za naszych bohaterów. Jest w nas pragnienie przypomnienia poprzez nasze modlitwy Niebu i nam tu zebranym bohaterskich czynów naszych przodków w obronie wiary i Ojczyzny. Módlmy się o pokój w świecie, Ukrainie i naszej Ojczyźnie. Pragnę z okazji dzisiejszego dnia, przypomnieć słowa jednego z więźniów umierających w obronie ojczyzny: „Nie pozwólcie, aby nasza śmierć poszła na marne”…… Żołnierze Wyklęci, bohaterowie, których dzisiaj wspominamy i za których się modlimy, zostawili nam wspaniałe świadectwo obrony wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, lekcje patriotyzmu. Za to zapłacili wysoką cenę, najwyższą cenę: szykany, prześladowania, tortury, więzienie, śmierć i pogrzebanie w bezimiennej mogile. Zginęli, bo nie zgodzili się na zdradę, kłamstwo i zniewolenie. Władze komunistyczne czyniły wszystko, by Naród o nich zapomniał. Naród o Nich nie zapomniał, Kościół o Nich nie zapomniał — mówił biskup.

Na zakończenie bp Mazur zaznaczył, że musimy w tym cierpieniu odnaleźć dobro.

Nasza Ojczyzna dzisiaj potrzebuje ludzi sumienia, ludzi, którzy żyją wartościami chrześcijańskimi i patriotycznymi. Czy Polacy otworzą oczy i dostrzegą co dzieje się w naszej Ojczyźnie i zaprotestują w dniu wyborów 18 maja? Przyszłość naszej Ojczyzny będzie zależała od naszego wyboru, komu powierzymy odpowiedzialność za jej losy. Św. Jan Paweł II na grobie ks. Jerzego Popiełuszki modlił się i powiedział: „by z tego cierpienia, z tej męczeńskiej śmierci zrodziło się dobro”. My stojąc nad mogiłami bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny módlmy się, by z ich cierpienia zrodziło się dobro — apelował bp Mazur.


Po Mszy św. dalsze obchody uroczystości odbyły się na cmentarzu w Orłowie przy Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz na leśnym wzgórzu w Jelonku – w miejscu pierwszego pochowku poległych. W miejscach pamięci odmówiono modlitwę, zapalono znicze i złożono kwiaty. Organizatorzy uroczystości pamiętali również o odwadze śp. Stefanii Gazdy, która z bratem zorganizowała leśny pochówek poległych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW.

diecezjaelk.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B