Przed żołnierzami uroczysta przysięga

2025-02-06 10:45:23(ost. akt: 2025-02-06 11:08:30)

Autor zdjęcia: W-MBOT

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

Słowa roty przysięgi wojskowej w najbliższą sobotę, 8 lutego o godzinie 10:00 wypowiedzą kolejni żołnierze wstępujący w szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na Placu Jana Pawła II w Ełku odbędzie się uroczysta ceremonia, w której weźmie udział około 300 uczestników, w tym żołnierze oraz ich najbliżsi.

W związku z uroczystością, w Ełku możliwe są utrudnienia w ruchu. W godzinach poprzedzających przysięgę odbędą się przemarsze wojsk, a na ulicach miasta pojawią się pojazdy wojskowe.

Przysięga wojskowa ma szczególne znaczenie w kontekście aktualnie napiętej sytuacji międzynarodowej. Sytuacja za naszą wschodnią granicą przypomina o istotnej roli sił zbrojnych w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy złożą przysięgę, będą gotowi nie tylko do obrony kraju, ale także do wsparcia w razie kryzysów.

Przypomnijmy, że po latach przerwy wojsko wraca do Ełku.

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej imienia kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” to jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej, której dowództwo mieści się w Olsztynie. Brygada została sformowana w 2017 roku i obecnie jest największą jednostką WOT w Polsce, liczącą ponad 3,5 tysiąca żołnierzy.

Struktura 4 W-MBOT obejmuje pięć batalionów:
41. Batalion Lekkiej Piechoty w Giżycku
42. Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu
43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
44. Batalion Lekkiej Piechoty w Ełku
45. Batalion Lekkiej Piechoty w Olsztynie

Batalion Lekkiej Piechoty w Ełku odgrywa kluczową rolę w strukturze brygady, koncentrując się na obronie terytorialnej regionu oraz wsparciu lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze tego batalionu regularnie uczestniczą w szkoleniach wojskowych i specjalistycznych, doskonaląc umiejętności niezbędne do realizacji zadań obronnych i pomocowych.

Żołnierze brygady są zaangażowani w różnorodne działania na rzecz bezpieczeństwa kraju i wsparcia społeczności lokalnych, w tym w operacje przeciwkryzysowe, pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych oraz współpracę z innymi służbami i instytucjami.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B