Między nami – płetwonurkami i ratownikami
2025-01-20 22:43:59(ost. akt: 2025-01-24 16:53:25)
Przez 2 lata stowarzyszenie Podwodnik realizowało projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami oraz innych osób ze szczególnymi potrzebami. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 200 osób, w większości mieszkańców Ełku i okolic.
Spotkania w ramach projektu "Między nami – płetwonurkami i ratownikami" realizowanego przez stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych skierowane były do osób z niepełnosprawnościami oraz innych osób ze szczególnymi potrzebami. Miał on na celu rozwijanie sprawdzonych metod rehabilitacji i aktywizacji poprzez nurkowanie, aktywną rekreację oraz naukę przydatnych umiejętności oraz zadbanie o kontynuację działań po zakończeniu realizacji projektu. W zadaniu wzięli udział podopieczni i kadra ełckich placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku, ale także innych specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z naszego regionu (SOSW Łupki i SOSW Giżycko). Łącznie w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 200 osób, w tym większość to mieszkańcy Ełku i okolic.
Przy realizacji zadania Podwodnik korzystał z doświadczeń nabytych podczas rehabilitacji weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami kraju oraz realizacji wcześniejszych zadań takich jak "Mam moc – woda i pierwsza pomoc".
Najważniejszym – i najbardziej lubianym elementem programu były zajęcia basenowe "Przygoda z nurkowaniem".
— Polegały one na nauce podstaw płetwonurkowania ze sprzętem powietrznym oraz – w trakcie nabywania doświadczenia – wykonywaniu pod wodą różnych zadań (w miarę możliwości uczestników). Wieloletnie doświadczenie kadry Podwodnika pokazuje, że praca w wodzie stanowi doskonałą formę wspomagania rehabilitacji zarówno w przypadku trwałej niepełnosprawności, jak i w stanie po przebytym wypadku, chorobie, traumatycznym przeżyciu. Oddziałuje stymulująco na ciało (rehabilitacja fizyczna), pomaga przełamywać własne lęki, słabości (rehabilitacja psychiczna) oraz dzięki aktywnościom wykonywanym w parze, zespole - to również rehabilitacja społeczna i nauka odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka — relacjonują organizatorzy zajęć.
W ramach tego przedsięwzięcia Podwodnik zdecydował się na rozszerzenie działań nurkowych poprzez zaangażowanie nauczycieli i terapeutów z placówek – wcześniej przeszkolonych w zakresie płetwonurkowania.
Innym ważnym elementem projektu były warsztaty edukacyjne, w szczególności z zakresu pierwszej pomocy, obejmujące zarówno postępowanie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, jak i opatrywanie ran, stabilizacja złamań, postępowanie z osobą nieprzytomną. Część zajęć odbyła się w plenerze, gdzie to podopieczni mieli za zadanie udzielić pomocy przy użyciu przygodnego sprzętu. Nauka resuscytacji krążeniowo oddechowej prowadzona była z pomocą fantomów z aplikacją elektroniczną.
Zajęcia edukacyjne prowadzone były również w formie pikników integracyjnych nad Jeziorem Orzysz – dla wszystkich placówek uczestniczących w projekcie. Jeden z pikników zorganizowany został zimą, podczas którego podopieczni wszystkich współpracujących placówek mieli okazję obserwować pokazy ratownictwa lodowego przygotowane przez ratowników Podwodnika, a w których udział wzięli również nauczyciele i terapeuci z ośrodków. Pokazy miały na celu uświadomienie, jak niewiele potrzeba, aby pod człowiekiem załamał się lód i jak dużo wysiłku wymaga akcja ratownicza. Przed i po pokazach można było z bliska obejrzeć sprzęt do ratownictwa lodowego oraz przejechać się z ratownikiem quadem ratowniczym.
Podczas edukacyjno-integracyjnych pikników letnich główną atrakcją były przejażdżki łodziami ratowniczymi oraz policyjnymi, żaglówką i kajakami.
Stowarzyszenie Podwodnik/Joanna Skopińska, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez